XRP Öldü mü? Geniş Kadrajda Teknik Bakış

Merhabalar hoşgeldiniz,

Son günlerin hem en çok kazandıran hem de en çok kaybettiren, aynı zamanda da en çok konuşulan kripto para birimi XRP için teknik olarak nasıl bir görünüm var adım adım anlatmaya çalışacağım kendi penceremden.
Öncelikle teknik analiz bilmeyen arkadaşların da anlayacağı bir çerçeveye sığdırmaya çalışacağım. Ama ileri düzey teknik analizle ilgilenen arkadaşların da ilgisini çekebilecek tüm teknik ayrıntılara dokunmaya çalışacağım.

XRP Teknik Analizi

Öncelikle XRP ‘nin tarihsel fiyat grafiğine ulaşabildiğim tek bir yer var. Onun üzerinde birkaç teknik çizim yaptım, en temelde aslında neden ölümün kıyısında olduğunu ama yatırımın düşünülebileceğini belirtmiş olacağız.

1) Görselde de görüldüğü üzere aslında çok uzun vadeli görüntü olarak kırmızı kutunun olduğu kısım daha önce 11hafta boyunca sıkı mal değişiminin olduğu yer, bu gibi bölgelerin güzel destek olması beklenir. Ayrıca kesikli çizgilerle baktığımız zaman ise bu kesikli çizgilerin altında haftalık bir kapanış yapmadığı sürece bulunduğu pozisyon hala boğa tarafı diyebiliriz.

2) Yine bu görselde görülüğü üzere Bir trendin yükselişte olduğunu gösteren en temel özelliklerinden bir tanesi mevcut diyebiliriz.
Yeni YÜKSEK TEPELER ve YENİ YÜKSEK DİPLER yaparak ilerlemesi yukarı bir trendin varlığına işaret etmektedir. Dikkat ederseniz soldaki tepeden(Gördüğü en yüksek zirve) aşağıya düşerken de bunu hiçbir zaman başaramadı ve tam tersi YENİ DÜŞÜK TEPELER ve YENİ DÜŞÜK DİPLER yaparak ilerledi.

Peki bu trendin devam ettiğine dair sinyaller ne zaman net bir şekilde bozulur?
Fiyat skalasında kırmızı ile gösterdiğim 24 cent’in altında bir haftalık kapanış gelirse (yani Pazar gece Türkiye saatiyle 03:00da) düşüşün ilk sinyali ancak zayıf sinyali gelecektir. Fakat Eğer 2.kırmızı olan 18cent ‘in altında haftalık kapanış gelirse trendin artık bittiğine dair kuvveti sinyaller gelir.

XRP Elliot Analizi

3) Elliot Dalga Prensibi açısından bakalım, eğer tüm tarihindeki yükseliş devam ediyorsa yine o gördüğümüz kesikli çizgiler bir elliot kanalını temsil ediyor diyebiliriz. Ancak kırmızı ile yapılmış etiketlemeyi kabul etmek biraz güç. Çünkü zaman açısından II ve IV.dalga (düzeltme dalgaları) neredeyse aynı zamanı harcamışlar. (116 hafta – 114Hafta)
2 ve 4.dalganın zaman skalasında birbirine almaşık olması gerekir.

Bu yüzden elliot dalga yapısı açısından aslında aşağıdaki gibi olma ihtimali de ortada diyebiliriz.
Ve sanırım son görselde ewp çalışan arkadaşlar daha net anlayacaktır ki 3.dalga nerede? 🙂
Eğer olur da ilerleyen aylarda yeri gelirse 3.dalga nerede kısmını bir kez daha açarız.

Genel olarak sanırım dikkat edilmesi gereken seviyeleri, kapanışları ve bunun yanında dalga yapısına ilişkin olabilecek tahminleri sergilemeye çalıştım. Ancak lütfen bunları bir al, sat, tut tavsiyesi olarak algılamayın! Buradaki bilgilerin ve grafiklerin sadece birer fikir olduğunu ve herkesin kasa yapısının, stratejisinin kendisine özgü olması gerektiğini biliyorsunuz.
Umarım düşündüğümüz gibi devam eder ve para kazanırız 🙂

Temel analiz olarak da lütfen bu konuyu sıkı takip eden, temiz bilgi paylaşımı yapabilen arkadaşları da takip etmeyi unutmayın. Çünkü malumunuz teknik olarak her şey toparlanmaya hazır olabilir ancak bir fitilin ateşlenmesine ihtiyacı vardır. Genellikle bu fitili bir pozitif havanın oluşmasını da, güzel bir haber, güzel bir açıklama gerçekleştirir.
Yanlış anlaşılmasın lütfen, fiyatlar güzel haberlerle yükselir diyemeyiz, ancak teknik olarak yükselemeye müsait olan, teyitleri birbiri ardına toparlamış bir ürün de haberleri beklemeye başlar.

Yani örneğin, teknik olarak düşmesi gerekiyorsa bir ürünün, o ürüne ait mükemmel bir haber/haberler gelse bile yükselişe etki etmeyecektir, ancak gelebilecek olan vasat statüsünde olan kötü içerikli bir haber bile çok ciddi etkiler yapabilir.

Yatırım, al-sat, analiz bunların hepsi birbirinden farklı şeylerdir.
Saygılar, iyi çalışmalar…

GÜNCEL İÇERİKLER

Kripto Para Piyasasında Risk Yönetimi

Yazar John Augustus Shedd’in çok güzel bir sözü vardır, der ki; “bir gemi limanda güvenlidir fakat gemiler bunun için inşa edilmemişlerdir.” Gemilerin işlevleri...

Dolar Öldü mü? DXY Teknik Bakış

#DXY Doların öleceği konusunda bitmeyen spekülasyonlar, altın 8000$, gümüş 500$ olacak söylemlerine bir göz atalım istiyorum. Grafikler ve komplo teorisyenleri aynı...

2021’e Çin Astrolojisi ‘nden Bakış

Bitcoin’in 40.000 USD’lere dayanması ve beraberinde altkoinlerde gördüğümüz artışlar yeni yılda güzel bir heyecan dalgası getirdi. Piyasaya ilgi artarken yeni, iyi...

TRADE STRATEJİSİ NEDİR?

Tanımsal olarak daha önceden belirlenmiş olan kurallar doğrultusunda alım satım kararlarını vermek için kullanılan yöntemler/planlardır. Bir traderın...

İLGİLİ MAKALELER

Dolar Öldü mü? DXY Teknik Bakış

#DXY Doların öleceği konusunda bitmeyen spekülasyonlar, altın 8000$, gümüş 500$ olacak söylemlerine bir göz atalım istiyorum. Grafikler ve komplo teorisyenleri aynı...

STOP LOSS STRATEJİLERİ

Stop kullanımının önemini sıkça görüyoruz fakat en yaygın görüş ise ben stop oluyorum ve ardından fiyat yükseliyor. Bu sebeple kullanımı da...

Risk Yönetimi: 3-12′ den Büyüktür!

Teknik analiz, risk yönetimi ve strateji ile desteklenmediği sürece tamamen vakit kaybıdır. Bu sebeple analizleri incelesen bile kendine bir strateji oluşturman gereklidir.

Yeni Süper Güç: Bilinçli Topluluklar

"Para ekonomisinin üstünlüğü her an ücret ile sürekli emeği her yerden satın alabilmesidir. Daha yüksek ücreti daha iyi imkanları sağladığınızda patronunun izni...
Cryptocurrencies: 9,879
Markets: 662
Marketcap: $ 2.64 T
24h Vol: $ 113.72 B
BTC Dominance: 45.74%