TRADE STRATEJİSİ NEDİR?

Tanımsal olarak daha önceden belirlenmiş olan kurallar doğrultusunda alım satım kararlarını vermek için kullanılan yöntemler/planlardır.

Bir traderın stratejisinin olmaması kadar, gerçeklikten çok uzakta bir stratejiye veya eksik bir stratejiye sahip olması da karışıklık ve tutarsızlık gibi beraberinde birçok yanlış işleme kapı açar. Sürdürebilir olmayan bir strateji her seferinde sıfırdan başlamaya sebep olacaktır.

Bununla ilgili daha önce twitterdaki yazımda bahsetmiştim.
Aşağıdaki linkten o flooda ulaşabilirsiniz:

Trade yapmak konusunda motivasyonunuz ve ciddiyetiniz ne ölçüdedir? Hayatınızda bir değişiklik yapmak ve daha iyi bir yaşama sahip olmak için mi trade yapıyorsunuz? Yoksa borsa sizin için sadece pahalı bir hobi midir?

Eğer trade yapmak sizin için önemli olmasaydı eminim ki şu anda bu yazıyı okuyor olmazdınız…

Bu durumda öğrenmek, kendinizi geliştirmek ve bu işi ciddiye almaktan başka şansınızın olmadığını belirtmek isterim.

Trade Stratejisi oluşturmanın gerçekte ne anlama geldiğini ve bunun için kendimize hangi soruları sorarak başlamamız gerektiğini buyrun birlikte inceleyelim:

TRADE STRATEJİSİ GENEL SORULAR:

Ben hangi tür traderım?
Kısa dönem day trader mı yoksa uzun dönem swing trader mıyım?
Kişiliğe göre trade çeşitleri yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Hangi tür market koşullarında trade ediyorum?
Trend takibi, breakout, formasyonlar (mum, harmonik, üçgen, bayrak, flama, vb)

Hangi zaman dilimlerinde trade yapmayı tercih ediyorum?
Her zaman diliminin karakteristiği farklı olduğundan hepsinde trade yapmak kontrolünüzü zorlaştırır. Bu yüzden kendi karakterinize özgü spesifik bir zaman dilimi belirlemeniz işlemleriniz üzerinde kontrol sağlamanızı kolaylaştırır.

Hangi marketleri takip ediyorum?
Takip ettiğiniz marketteki borsayı, işlem çiftlerini, spot mu yoksa türev piyasalarında mı işlem yapacağınızı sınıflandırmanız gerekir.

Piyasalar | Spot - Türev İşlemler

Hedeflerim nedir?
Sabit gelirinize katkıda bulunmak için mi trade yapıyorsunuz? Tek işiniz trade etmek olup tüm gelirinizi borsadan mı elde etmek istiyorsunuz? Yoksa borsa sizin için sadece bir hobi mi? Beklentileriniz ve hedeflerinizde net olmak önemlidir.

İŞLEME GİRİŞ SORULARI:

Hangi tür setuplarla işleme giriyorum?
Sık kullandığınız ve hakim olduğunuz setuplarla işleme girmek önemlidir. Örneğin harmonik formasyonlar ile mi trade ediyorsunuz veya trend kırılımlarını mı takip ediyorsunuz?

Trade Stratejisi | İşleme Giris Stratejileri

Hangi koşullar/sinyaller ile işleme giriyorum?
Her setup için belirli kurallarınız olması gerekir. Hangi indikatör hareketleri, mum formasyonları veya grafik koşullarında işleme giriyorsunuz?

Her bir koşul için bir kontrol listenizin (checklist) olması öncelikle kendinizi kontrol etmeniz ve sonra işlemlerinize daha net ve kararlı bir şekilde giriş yapmanızı sağlar.

Trade Stratejisi | Kontrol Listesi

İşlemlerimdeki başarı oranımı belirleyebiliyor muyum?
En iyi, orta ve en kötü tradelerinizin takibini yapmanız, trade stratejisi başarı oranınızı belirlemenizi sağlar ve sonraki işlemlerinizde size ışık tutar. İşlemlerinizin kaydını tutmak karşılaştırma yapmanızı kolaylaştırır.

Stop Loss (zarar kapatma) emirlerimi hangi kurallara göre koyuyorum?
Stop Loss emirlerimi hangi koşulda ve nereye koyacağımı belirleyen kuraların tespit edilmesi gerekir.

Nerede Kar almam gerekiyor?
İşlemlerinizde kar oranlarınız sabit mi yoksa ucu açık mı? Sabit ise oralarınızı neye göre belirlediğinizi, ucu açık ise işlemi kapatma stratejiniz ne olduğunu belirlemelisiniz.

İşlemlerimi nasıl yönetiyorum?
Stop noktanızı belirleyip işlemlerinizi kendi haline mi bırakıyorsunuz yoksa iz süren stop mu kullanıyorsunuz veya hiç takip etmiyor musunuz? İşlemlerinizin yönetimi ile ilgili kurallarınızı belirlemeniz daha sağlıklı işlemler yapmanızı sağlar.

PLANLAMA SORULARI:

Trade Stratejisi | Planlama - Trading Plan

İşlemlerimi nasıl planlıyorum?
Gireceğiniz işlemleri hangi kriterlere göre belirlediğinizi not almalısınız.

Takip Listem veya Kontrol Listem var mı?
İşlemleriniz için planlarınızı not alıyor musunuz? Fiyat alarmlarını kullanıyor musunuz? Örneğin belirlediğiniz dönemlerde planlarınızı not alıp, takip listenizdeki enstrümanların önemli seviyelerine alarmlarınızı kurup, takip listenizdeki setuplarınızı kontrol ederseniz, planladığınız işlemleri kaçırmanız neredeyse imkansız olur.

Ne zaman analiz yapmalıyım?
Analiz yapacağınız zamanları önceden belirlemeniz, planınız dışında olan zamanlarda gereksiz zaman harcamanızı engelleyecektir.

Grafikleri ne sıklıkla kontrol etmeliyim?
Ekrana yapışık yaşamak ve sürekli grafik takibi yapmak sizi iyi bir trader yapmaz. Bunun yerine planlamanız doğrultusunda belirlediğiniz saatlerde incelemeniz ve alarmınız aktif olduğunda takip etmeniz işlemleriniz açısından daha sağlıklı sonuçlar doğurur.

RİSK YÖNETİMİ SORULARI:

Risk planım var mı?
Her işleminiz için bakiyenizin yüzde kaçını risk ediyorsunuz? Bu oran her işleminiz için sabit mi yoksa işleme göre risk seviyeniz değişiyor mu?
Risk Yönetimi ve Strateji yazısı da ilginizi çekebilir.

Hedeflediğim Risk/Ödül oranım nedir?

Trade Stratejisi | Risk Yönetimi - Risk/Reward

Kar ve zararlarımı nasıl değerlendiriyorum?
Kazançlarımı düzenli olarak borsadan çekiyor muyum? Zarar ettiğim zamanlarda zararımı kapatmak için ne gibi işlemler yapıyorum?

İşte tüm bu sorulara kendinizi kandırmadan, karakteriniz ile uyumlu olarak vereceğiniz cevaplar ile kendinize göre bir trade stratejisi oluşturabilirsiniz.

Tabiki stratejinizi oturtmak zaman alacaktır. Ama emin olun ayıracağınız bu zaman sonucunda trade hayatınızın uzun soluklu ve sürdürülebilir olmasını sağlayacak ve yürüdüğünüz bu yolda ışık tutacaktır.

CrypTourist
Co-founder @cryptonnetwork | #Cryptocurrency Investor&Trader | PR & DMC & Event Management | e-mail: cryptourist@cryptonn.com

GÜNCEL İÇERİKLER

Kripto Para Piyasasında Risk Yönetimi

Yazar John Augustus Shedd’in çok güzel bir sözü vardır, der ki; “bir gemi limanda güvenlidir fakat gemiler bunun için inşa edilmemişlerdir.” Gemilerin işlevleri...

Dolar Öldü mü? DXY Teknik Bakış

#DXY Doların öleceği konusunda bitmeyen spekülasyonlar, altın 8000$, gümüş 500$ olacak söylemlerine bir göz atalım istiyorum. Grafikler ve komplo teorisyenleri aynı...

2021’e Çin Astrolojisi ‘nden Bakış

Bitcoin’in 40.000 USD’lere dayanması ve beraberinde altkoinlerde gördüğümüz artışlar yeni yılda güzel bir heyecan dalgası getirdi. Piyasaya ilgi artarken yeni, iyi...

TRADE STRATEJİSİ NEDİR?

Tanımsal olarak daha önceden belirlenmiş olan kurallar doğrultusunda alım satım kararlarını vermek için kullanılan yöntemler/planlardır. Bir traderın...

İLGİLİ MAKALELER

Kripto Para Piyasasında Risk Yönetimi

Yazar John Augustus Shedd’in çok güzel bir sözü vardır, der ki; “bir gemi limanda güvenlidir fakat gemiler bunun için inşa edilmemişlerdir.” Gemilerin işlevleri...

STOP LOSS STRATEJİLERİ

Stop kullanımının önemini sıkça görüyoruz fakat en yaygın görüş ise ben stop oluyorum ve ardından fiyat yükseliyor. Bu sebeple kullanımı da...

STOP LOSS Nedir? 10 Madde ile STOP LOSS’un Önemi

STOP LOSS Nedir? Borsada menkul kıymet, coin veya hisselerin belirli bir fiyata ulaşınca satılmaları için verilen talimata...

Kişiliğe Göre Trade Çeşitleri

"Sürekli işlem tarzını değiştirmek, o işlem tarzına uygun strateji ve analiz yetkinliğini değiştirmeyi gerektirir. Bu değişkenler uzmanlık için gerektiren bilimum gereksinimleri...
Cryptocurrencies: 11,338
Markets: 683
Marketcap: $ 2.76 T
24h Vol: $ 158.25 B
BTC Dominance: 38.99%