STOP LOSS STRATEJİLERİ

Stop kullanımının önemini sıkça görüyoruz fakat en yaygın görüş ise ben stop oluyorum ve ardından fiyat yükseliyor. Bu sebeple kullanımı da bir hayli düşük olmasıyla birlikte zararlar da aynı oranda büyük. Peki neden stop oluyoruz ve fiyat yükseliyor, yoksa bu borsaların bize oyunu mu? Emirlerimizi görüyorlar ve ona göre stop patlatıp fiyatı mı yükseltiyorlar? Yoksa yanlış stop loss stratejisi mi uyguluyoruz, bunun cevabını birlikte verelim.

Öncelikli olarak Stop loss nedir ondan kısaca bahsedeyim. Stop loss, kaybı durdurmak anlamında kullanılıyor fakat kayıptan kastımız sadece zarar değil aynı zamanda fırsat kaçırmak da bir kayıptır. Bu sebeple hem işleme giriş hem de işlemden çıkış amacıyla kullanılabilen, kritik fiyat eşiklerindeki hareketlerden portföyümüzü korumak adına uyguladığımız bir emir tipidir. Çok fazla uzatmadan stratejilerine geçelim.

CONFLUENCE STOP

Bu aslında çok yoğun bir kullanımı olan ve herkesçe bilinen stop türüdür. Fibonacci, trendler, indikatörler gibi belirleyici destek ve direnç seviyeleri üzerinde kullanılan bir stop türüdür. Fakat burada karşılaşılan sorun ise fiyatın bu seviyelerde ufak ihlalleri pozisyonun bozulmasına sebep olabiliyor ve bu da “ben stop oluyorum ve ardından fiyat yükseliyor” demeye sebep oluyor. Avantajı ise aslında ufak ihlallerden bozulan pozisyonların bazen gerçekten faydalı olması.

Borsalar pozisyonumuzu biliyor ve stop patlatıyor denilmesinin asıl nedeni de bu. Çünkü belirli bölgelerdeki yığılmalar ufak kırılımlar ile algoritmaların birbirini tetiklemesine sebebiyet verebilmekte böylece o alandaki volatilite pozisyonları erken bozabilmekte, tabi stop avcılarının da burada payı yok değil. Elinizdekileri almak isteyen trader stratejileri de bulunmakta. Bu sebeple bilinçsiz stop kullanımı yoğun trafikte ani fren yapmak gibidir.

Yukarıdaki örnekte MA50 ile kullanımında 4 adet yanlış stop olunabilirken. ATR ile kullanımında bu sayı 2’ye düşmektedir.

VOLATILITY STOP

Volatilitenin etkilerinin pozisyonumuzu bozmakta olduğundan bahsetmiştik. Bu stop stratejisi genel olarak profesyonel traderlar tarafından uygulanmakta, ortalama bir trader maalesef konudan çok uzak. Stop kullanımında volatilitenin hesaba katılmamasının sonucu hüsran, bu stratejide ise bundan faydalanarak stop seviyemizi volatiliteden korumaya çalışacağız. Volatilitenin yüksek olduğu durumlarda stop emirleri volatiliteden daha büyük bir stop emri girilir. Bunun dezavantajı ise daha düşük bir risk kazanç oranı oluşturmasıdır. Peki volatiliteyi nasıl bileceğiz ki stop emirlerimize bunu uygulayacağız? Sorumuzun cevabı basit ATR indikatöründen faydalanacağız. ATR indikatörünü Ortalama Gerçek Aralık olarak çevirebiliriz sanırım. Önceki mum boylarının ortalamalarını alarak hesaplamakta. Burada kullanımının nasıl olacağı konusuna gelirsek, al sat ve trend konusunda bir fikir vermemekle birlikte momentum indikatörlerle (RSI gibi) birlikte kullanımı bir fikir sağlayabilir.

ATR İndikatörü Kullanımı

Günlük grafikte baktığımız için gün aşırı tutulan işlemlerde stop belirlerken volatilitede gördüğümüz 1200dolarlık oynaklığın şu an piyasada normal olabileceğini bu sebeple stop belirlerken x2 yaparak 1200 doları, 2400dolar olarak adeta bir takoz niyeti görürcesine stop seviyemizden çıkarmalıyız. Örnek: Giriş fiyatımız 22000 ise, 19600’e stop koymak bizi bu volatiliteden koruyacaktır. Tabi risk ödül oranımız da bu oranda düşecektir fakat daha uzun süre pozisyonda kalmamızı sağlayacaktır. Bu sistemde amaç stop olmamak değil, fazla stop olmayı engellemektir, fiyatlardaki gürültülerin etkilerini filtrelemektir. Stop olmaktan korkmayınız.

Stop yükselterek devam etmek kavramında nasıl kullanılıyor? Örnek olarak, 20000$ seviyesinden alım yaptık ve ATR oranı 1200, 1200×2 =2400 dolar ve bu sayıyı giriş fiyatından düşürürsek stop seviyemiz 17600 dolar olur. Fiyat 22000dolar oldu ve ATR aynı ise stop seviyemizi 22000-2400 yaparak stop seviyesini 19600 dolara yükseltmiş oluruz. Bu şekilde takip ettirerek stop olana kadar uygulayarak pozisyonda kalmayı sağlarız.

Unutulmamalıdır ki, en iyi risk yönetimi, en uygun giriş seviyesinden geçer.

ATR indikatörü tek başına stop kullanımı için uygun olmayan bir araçtır. Kapsamlı bir teknik analiz ile birlikte kullanımı uygundur. Bu sebeple verdiğim örnek sadece sıradan ve yüzeysel olarak mantığı anlatmak için kullanılmıştır. Başka indikatörler ile de ölçülebilir VIX ve DATR bunlara örnek.

Diğer indikatörler ile kullanımı ise ayrı bir konu ve yakın zamanda bundan da bahsedeceğiz. CryptonN‘u takipte kalınız.

TIME BASED STOP

Bu stop stratejisinde ise zamana dayalı bir stop stratejisi uygulamaktayız. Durumun oluşum şekli ise bir pozisyona girerken hareket yönü ve stop belirledikten sonra geçen bir süre içerisinde beklenen hareketin gelmemesi, yatay gitmesi ile beklediğimiz hareket gelmemiş olmasıdır. Bu durumda hareketin bir yöne kırılımını beklemek yerine pozisyonu orada stop ederek, yeni bir işlem için fırsat aramaya başlamaktır. Kırılımın yönü analizimle neticelenmemiş sonrasında %50 ihtimali kullanmaktan öte belirlenen zamanda belirlenen yönün ve hedefin gerçekleşmesi şeklinde işlem oluşturulmalıdır.

Tüm bu stratejilerden taraf seçmek yerine hepsinin birlikte kullanımı uygundur bu sebeple bu 3 stratejiyi de kendinizce harmanlayarak işlemlerinizde uygulayabilir ve başarı oranınızı arttırabilirsiniz.

Kayıpsız günler dilerim.

Panicinthesky
Klasik & Modern Elliott Wave/Neowave - TA #CryptonN Team CRYPTONNETWORK: http://t.me/cryptonnetwork

GÜNCEL İÇERİKLER

Kripto Para Piyasasında Risk Yönetimi

Yazar John Augustus Shedd’in çok güzel bir sözü vardır, der ki; “bir gemi limanda güvenlidir fakat gemiler bunun için inşa edilmemişlerdir.” Gemilerin işlevleri...

Dolar Öldü mü? DXY Teknik Bakış

#DXY Doların öleceği konusunda bitmeyen spekülasyonlar, altın 8000$, gümüş 500$ olacak söylemlerine bir göz atalım istiyorum. Grafikler ve komplo teorisyenleri aynı...

2021’e Çin Astrolojisi ‘nden Bakış

Bitcoin’in 40.000 USD’lere dayanması ve beraberinde altkoinlerde gördüğümüz artışlar yeni yılda güzel bir heyecan dalgası getirdi. Piyasaya ilgi artarken yeni, iyi...

TRADE STRATEJİSİ NEDİR?

Tanımsal olarak daha önceden belirlenmiş olan kurallar doğrultusunda alım satım kararlarını vermek için kullanılan yöntemler/planlardır. Bir traderın...

İLGİLİ MAKALELER

Kripto Para Piyasasında Risk Yönetimi

Yazar John Augustus Shedd’in çok güzel bir sözü vardır, der ki; “bir gemi limanda güvenlidir fakat gemiler bunun için inşa edilmemişlerdir.” Gemilerin işlevleri...

TRADE STRATEJİSİ NEDİR?

Tanımsal olarak daha önceden belirlenmiş olan kurallar doğrultusunda alım satım kararlarını vermek için kullanılan yöntemler/planlardır. Bir traderın...

STOP LOSS Nedir? 10 Madde ile STOP LOSS’un Önemi

STOP LOSS Nedir? Borsada menkul kıymet, coin veya hisselerin belirli bir fiyata ulaşınca satılmaları için verilen talimata...

XRP Öldü mü? Geniş Kadrajda Teknik Bakış

Merhabalar hoşgeldiniz, Son günlerin hem en çok kazandıran hem de en çok kaybettiren, aynı zamanda da en...
Cryptocurrencies: 9,353
Markets: 643
Marketcap: $ 2.29 T
24h Vol: $ 133.54 B
BTC Dominance: 39.76%