Risk Yönetimi: 3-12′ den Büyüktür!


Teknik analiz, risk yönetimi
ve strateji ile desteklenmediği sürece tamamen vakit kaybıdır. Bu sebeple analizleri incelesen bile kendine bir strateji oluşturman gereklidir.

Risk Yönetimi ve Strateji


Bu yazım, planlayacağınız risk yönetimi ve stratejiler ile ilgili. İşleme girerken dikkat etmeniz gereken bir takım naçizane tavsiyelerimden ibaret olacak.

Bildiğiniz üzere birtakım yatırımlar ile paramızın değerini korumaya hatta mümkünse değerlenmesini sağlamaya çalışıyoruz. Fakat bunu yaparken, piyasaya yeni girildiğinde tecrübe ve bilgilerden yoksun olduğumuzdan ciddi kayıplar ile karşılaşabiliyoruz. risk yönetimini gözden geçirip strateji oluşturulmali. Yoksa kısa vadede kazansak bile orta ve uzun vadede kendimizi geliştirmediğimizde karşılaştığımız netice hep aynı; “ZARAR”.

  • kimsenin (buradan alınır, buradan satılır gibi) tavsiyeleri ile işleme girmemek gerekiyor. Bu aslında “fala inanma falsız da kalma” ile açıklanabilir.
  • Paylaşılan grafiklere bak öngörüler neler, bunları incele ve neticede nihai karar sana ait olmalı.
  • Teknik analiz strateji ile desteklenmediği sürece tamamen vakit kaybıdır, bu sebeple analizleri incelesen bile kendine bir strateji oluşturman gerekli. Konu dallanıp budaklanıyor fakat sabredin.

Strateji nasıl geliştirilir?

Strateji oluştururken en büyük dayanak yani risk yönetimimiz şu şekilde olmalı:

‘bu işlemden para kaybedebilirim ama ne için?’ Cevap basit, tabii ki kaybedeceğimden çok daha fazla kazanabileceğim bir işlem olmasını istediğim için.
Demek istediğim şu:

‘Diyelim ki 1000$’ım var ve gelecekte yapacağım 12 işlemin sonunda kazançlı çıkmam lazım.’
Bu durumda diyorum ki her işlemde maksimum ne kadar kaybetmeyi göze alabilirim, bu kısmın yanıtı sizde ama ben kendim için yanıtlarsam 30$ riske edebilirim. Peki riske ettiğim tutar 30$ ise, kazanmam gereken tutar çok daha fazla olmalı.

(“size 1$ vereceğim ama bana 3$ verirsen belki” sizce bu mantıklı mı?
Evet tabii ki değil, bu cümle şöyle olmalıydı:
“size 3$ verebilirim ama 1$’ını verirsen belki”)


Kazanmam gereken tutar riske ettiğim tutardan daima fazla olmalı, peki ne kadar fazla olmalı?

Cevap yine kendinizde saklı ama benim kendime verdiğim yanıt 3 katı olmalı!
Yani 30$ riske edebilirim demiştim ama eğer işlemin sonucunda 90$ kazanacaksam.

Geriye bir soru işareti daha kalıyor o da verdiğim örnekte cümlenin sonunda yazan “belki”, bu işin “belki” si teknik analiz oluyor. Mantıklı bir işlem cümlesinin sadece son kelimesi teknik analiz, geri kalan her şey risk yönetimi ve/veya stratejidir. Uygulamada da böyle olduğuna emin olabilirsiniz.

Bu sebeple strateji geliştirmeli ve teknik analiz de öğrenmelisiniz. Ne kadar güçlü teknik analiz, o kadar mümkün olan “belki”.

  • Her şey güzel gidiyor ama 30$’ımı riske ettim ama ben bu 90$’ı ne zaman geri alacağım?
  • 1 ay bekleyeceksem eğer ne önemi var ki, 1 ayda neler oluyor sonuçta!

Burada karşımıza çıkan olay ise ‘zaman faktörü’. Grafik sadece fiyatlardan oluşmuyor, ‘zaman’ da grafiği oluşturan diğer bir etmen. Burada biraz kişinin karakterine bağlı bir işlem tipi seçmek gerekiyor. Belki uzun vade 1 sene beklemeyi seçmek istersiniz bazen hem uzun vade hem de kısa vadede işlem yapayım dersiniz bazen de sadece kısa vade.

Bu işlem tipleri aslında ne kadar riske edeceğiniz ve ne kadar kazanacağınız konusunda aynı soruları sorarak cevabını kolaylıkla bulabilirsiniz. Eğer 1 sene bekleyeceksem, yatırımım 2 katına çıksın isterim. Bu durumda riske edeceğim miktar da artacaktır, bilinmelidir ki risk büyürse kazanç da büyür, doğru orantılıdır. Risk yönetiminde her faktörün değerlendirilmesi önem taşır.

Risk Kazanç Oranı


Uzun vade analizlerde teknik yanında temel analiz de çok önemli faktördür.
Örnek cümlemiz:
“3$’ını bana verirsen, sana sene sonunda 10$ olarak geri verebilirim çünkü bir anlaşmam var ve iyi para kazanacağım”

İşte bu cümlede 3$’ımızı riske ettik 10$ kazanmam için ve teknik, temel analizler de bunu destekliyor. Dikkat ettiyseniz genel olarak riske ettiğimin 3 katının kazanmayı bekliyorum hep, işte bu oran aslında RR Risk Reward olarak, yani risk kazanç oranı olarak geçiyor.

Siz kendi risk kazanç oranınızı belirleyerek işlemlerinize devam edebilirsiniz, benim kendime yanıtım en azından 3RR olması yönünde.

Risk yönetiminde Başarı Oranı


Yazının başında demiştim ki gelecek 10 işlemde kârlı çıkmalıyım.

  • peki 10 işlemin kaçında başarılı olursam ben para kaybetmemiş olurum?
  • başarı oranım minimum kaç olmalı?
  • bunun üzerine çıkmak için ne yapabilirim?

Eğer 3,3 RR oran, toplamda 12 işlem ve anaparamız 1000$ ise;

%3 – 30$ kayıbı göze almıştım %10 – 100$ kazanmak için, her işlemde bunu uygular isem, RR oranı 3,3 oluyor.

Bu, şu demek:

Her 4 işlemin 1’ini doğru yaparsam 10$ kazanıyorum.

Totalde 12 işlem için, 3’ü doğru olmalı, ve olur ise ben 30$ kazanmış oluyorum. Yani 12 tane işleme giriyorsun sadece 3’ünün doğru olması yeterli. Fazladan yaptığın her işlem için 100$ daha kazanıyorsun.

Sizce bu strateji uzun vadede kazandıracak olan bir strateji ve uygun bir risk yönetimi değil mi? Yanıtını yine sizlere bırakıyorum. Kaybetmek ne kadar zormuş.

Bu ve daha fazla risk yönetimi çözümleri ve stratejiler için bizleri takip etmeyi unutmayın. 😊

Sağlıklı, bol kazançlı, Cryptonn’lu günler dilerim.

Panicinthesky
Klasik & Modern Elliott Wave/Neowave - TA #CryptonN Team CRYPTONNETWORK: http://t.me/cryptonnetwork

GÜNCEL İÇERİKLER

Kripto Para Piyasasında Risk Yönetimi

Yazar John Augustus Shedd’in çok güzel bir sözü vardır, der ki; “bir gemi limanda güvenlidir fakat gemiler bunun için inşa edilmemişlerdir.” Gemilerin işlevleri...

Dolar Öldü mü? DXY Teknik Bakış

#DXY Doların öleceği konusunda bitmeyen spekülasyonlar, altın 8000$, gümüş 500$ olacak söylemlerine bir göz atalım istiyorum. Grafikler ve komplo teorisyenleri aynı...

2021’e Çin Astrolojisi ‘nden Bakış

Bitcoin’in 40.000 USD’lere dayanması ve beraberinde altkoinlerde gördüğümüz artışlar yeni yılda güzel bir heyecan dalgası getirdi. Piyasaya ilgi artarken yeni, iyi...

TRADE STRATEJİSİ NEDİR?

Tanımsal olarak daha önceden belirlenmiş olan kurallar doğrultusunda alım satım kararlarını vermek için kullanılan yöntemler/planlardır. Bir traderın...

İLGİLİ MAKALELER

Kripto Para Piyasasında Risk Yönetimi

Yazar John Augustus Shedd’in çok güzel bir sözü vardır, der ki; “bir gemi limanda güvenlidir fakat gemiler bunun için inşa edilmemişlerdir.” Gemilerin işlevleri...

Dolar Öldü mü? DXY Teknik Bakış

#DXY Doların öleceği konusunda bitmeyen spekülasyonlar, altın 8000$, gümüş 500$ olacak söylemlerine bir göz atalım istiyorum. Grafikler ve komplo teorisyenleri aynı...

TRADE STRATEJİSİ NEDİR?

Tanımsal olarak daha önceden belirlenmiş olan kurallar doğrultusunda alım satım kararlarını vermek için kullanılan yöntemler/planlardır. Bir traderın...

STOP LOSS STRATEJİLERİ

Stop kullanımının önemini sıkça görüyoruz fakat en yaygın görüş ise ben stop oluyorum ve ardından fiyat yükseliyor. Bu sebeple kullanımı da...
Cryptocurrencies: 9,879
Markets: 662
Marketcap: $ 2.64 T
24h Vol: $ 113.72 B
BTC Dominance: 45.74%