Phala Network Nedir?

“Phala Network; işletmeler ve kullanıcılar için tasarlanmış, güvenli-gizli hesaplamalar ve veri koruma hizmetleri sağlamayı amaçlayan, Substrate üzerine inşa edilmiş ilk gizlilik odaklı akıllı sözleşme ağıdır.”

Phala bir “parachain” olarak tüm Polkadot ekosistemine hizmet verecek (Parachain, Polkadot ağına katılım gösteren paralel zincirlere verilen isim. “Parachains are parallel chains”).

Phala Network, verileri gizli tutarken akıllı sözleşmelerin güvenilir bir şekilde uygulanmasını  garanti eder.

Bu güvenli sözleşmeler, verilerin gizliliğini garanti eden Trusted Computing özellikli bir donanım ile madenci node’larında çalışır. 

Teknolojisi Nedir, Sistem Nasıl Çalışıyor?

Phala kısaca TEE (Trusted Execution Environment) olarak ifade edilen “Güvenilir Yürütme Ortamı” teknolojisini uyguluyor. TEE’yi biraz açalım.

Nedir bu TEE?

Güvenilir Yürütme Ortamı (TEE), yürütülen kodun ve erişilen verilerin gizlilik (hiç kimse verilere erişimi yoktur) ve bütünlüğü (hiç kimsenin kodu ve davranışını değiştiremez) açısından izole edildiği ve korunduğu bir ortamdır.

TEE’nin Kullanım Alanları Neler?

 • İşletim sisteminin bütünlüğünü doğrulamak için kullanılabilecek cihaz şifreleme anahtarlarını depolamak ve yönetmek için iyi bir çözümdür.
 • TEE, biyometrik kimlik doğrulama yöntemlerini uygulamak (yüz tanıma, parmak izi sensörü ve ses yetkilendirme), biyometrik algoritmayı, kullanıcı kimlik bilgilerini ve ilgili verileri depolamak için bir cihazdaki kaynakları izole etmek için çok uygundur.
 • Kimlik bilgileri ve hassas verileri depolamak ve yönetmek için mobil cüzdanlar ve temassız ödemeler gibi mobil e-ticaret uygulamalarında kullanılabilir.
 • TEE ayrıca akıllı telefonlar, tabletler ve akıllı TV’ler gibi birbirine bağlı cihazlarda dijital telif hakkıyla korunan bilgilerin (kitaplar, filmler, sesler, vb.) korunması için de uygun bir ortamdır.

Phala’nın TEE kullanımını bir örnek üzerinden açıklayalım.

Google, Facebook’tan son 100 gündeki “Günlük Aktif Kullanıcı” verilerini istiyor. Facebook bu verileri paylaşmaya istekli ancak kullanıcı verilerinin sızmasından endişe ediyor. 

Phala Network ile bu sorun mükemmel bir şekilde nasıl çözülebilir: 

 1. Google geliştiricileri isteklerini Phala Network’teki kodlara yazıp Facebook’a gönderirler;
 2. Facebook geliştiricileri istekleri alır ve kodları Facebook’un node’larında çalıştırmaya başlar;
 3. Gizlilik bakımından önem arz eden kullanıcı verilerini içeren tüm etkinlik bilgileri yerine yalnızca sonuçlar çıkarılır ve Google’a gönderilir.

Phala’yı benzer projelerden üstün kılan özelliklerin başında “birlikte çalışabilirlik” geliyor. Farklı sözleşmelerin birlikte çalışabilmesi, diğer pek çok proje için hâlâ gerçekleştirilmesi zor bir görev.

Projenin vizyonu, herhangi bir blockchain projesinin Phala teknolojisiyle hizmet vermesini sağlamak.

Hizmet Detayları Neler?

 1. Verilerin kontrolü sizde.

Son derece kolay kullanımlı bir ürün ile web sitenizi zahmetsizce tamamen Web3.0’a hazır hâle getirebilirsiniz. W3A, kullanıcıların gizliliğine önem veren merkeziyetsiz bir analiz sistemidir. Tamamen açık kaynaktır. 

Sosyal medya hesaplarınızı, e-ticaret sitenizi, sağlık uygulamalarınızı, bankacılık ve finans uygulamalarınızı ve daha pek çoğunu W3A ile takip edip hem gizlilik sağlayabilir hem de çeşitli öneriler alabilirsiniz; çünkü bu analiz sistemi verileri işleyip size istatistikleri sunuyor.

Phala Network’te kullanıcının kişisel verilerini kendisinin kontrol etmesi bir seçenek değil, zorunluluk. Bu nedenle veri sızıntısı veya suistimali ortadan kaldırılmış oluyor.

 1. Herkes için gizlilik.

Ekip Libra için gizliliği koruyan bir katman olan pLIBRA’yı inşa etmiş. pLIBRA zincirler arası etkileşim için Libra blockchain’ini Polkadot’a bağlayan bir akıllı sözleşme (Polkadot ve Libra arasındaki gizlilik köprüsü).

pLIBRA uygulaması W3 Vakfı’ndan bağış kazanmış.

Phala Network Ekibi

Hang Yin, Kurucu Ortak

Hang, teknoloji ekibi lideri. Google’ın önde gelen Çince konuşma tanıma, sesli arama projesinden sorumlu eski kıdemli yazılım mühendisi. Aynı zamanda Bitcoin Gold kurucusu.

Marvin Tong, Kurucu Ortak, CEO

Tencent ve DIDI için 4 yıldan fazla çalışmış kıdemli bir ürün yöneticisidir.

Zhe Wang, Kurucu Ortak

Zhe Wang, Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Bilgisayar Bilimi ve Teknolojisi Okulu’ndan mezun olmuş. Heyskill’de CEO, Hahalingshou’da CTO olarak görev yapmış.

Jun Jiang, Baş Yazılım Mimarı

Daha önce KnewOne CTO’suymuş. DJI’da da yazılım mühendisi olarak çalışmış. Jiang Jun’un, teknoloji topluluğunda büyük bir etkiye sahip olduğu belirtiliyor.

Ekipte ayrıca bir operasyon yöneticisi ve bir de araştırmacı bilim adamı bulunmakta.

Roadmap

2020 2’inci ve 3’üncü çeyrek yol haritası şu şekilde:

Üzerinde çalışılan ve gerçekleşen hedefler:

Proje hakkında daha detaylı bilgi için şu 2 whitepaper’a göz atabilirsiniz:

 1. Tech Whitepaper 
 2. Economic Whitepaper (Özellikle PHA token ve madencilik için)
 3. GitHub

***

Twitter’a giriş tarihleri Ağustos 2019. Takipçi sayıları 6927.

Telegram’da bu sayı 3724.

PHA token 11 Eylül’de Huobi’de listelendi.

***

Barış Kardeş
Kripto Paralar ve Temel Analiz

GÜNCEL İÇERİKLER

Kripto Para Piyasasında Risk Yönetimi

Yazar John Augustus Shedd’in çok güzel bir sözü vardır, der ki; “bir gemi limanda güvenlidir fakat gemiler bunun için inşa edilmemişlerdir.” Gemilerin işlevleri...

Dolar Öldü mü? DXY Teknik Bakış

#DXY Doların öleceği konusunda bitmeyen spekülasyonlar, altın 8000$, gümüş 500$ olacak söylemlerine bir göz atalım istiyorum. Grafikler ve komplo teorisyenleri aynı...

2021’e Çin Astrolojisi ‘nden Bakış

Bitcoin’in 40.000 USD’lere dayanması ve beraberinde altkoinlerde gördüğümüz artışlar yeni yılda güzel bir heyecan dalgası getirdi. Piyasaya ilgi artarken yeni, iyi...

TRADE STRATEJİSİ NEDİR?

Tanımsal olarak daha önceden belirlenmiş olan kurallar doğrultusunda alım satım kararlarını vermek için kullanılan yöntemler/planlardır. Bir traderın...

İLGİLİ MAKALELER

XRP Öldü mü? Geniş Kadrajda Teknik Bakış

Merhabalar hoşgeldiniz, Son günlerin hem en çok kazandıran hem de en çok kaybettiren, aynı zamanda da en...

Verasity eSpor Sektörü ve DeFi’ın Kesişimi

Verasity Projesi / DeFi Verasity projesinin temel amacı oyun içeriklerini ödüllendirerek milyarlarca dolarlık bir dev haline gelen eSpor...

Temel Analiz

Projenin yol haritası, ilk yayınlandıkları gun cok kıymetli değil gözümde. Bugun cikan proje 1 ay sonra calisan urunumuzu (working product) piyasaya surecegiz...

NFT Token Nedir?

NFT tokenler kolleksiyonluk ve benzersiz olmalarından değer kazanırken, değiştirilebilir tokenler kullanım ağı, kullanan kişi sayısı arttıkça değer kazanır. 
Cryptocurrencies: 9,879
Markets: 662
Marketcap: $ 2.64 T
24h Vol: $ 113.72 B
BTC Dominance: 45.74%