Kriptopara Borsa ve Cüzdanlarında Güvenlik Önlemleri

Borsa ve Cüzdanlarda Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Kriptoparaların cüzdanlarda güvenlik konusu sanıldığı kadar kompleks ve karmaşık değil. Ancak geçtiğimiz boğa sezonunda çok sık karşılaştığımız borsalardaki hack olaylarını ve maalesef bu sebeple yaşanan birçok mağduriyet haberlerini mutlaka duymuşsunuzdur.

Kolay kazanılmayan mevcut birikimlerimiz ile yaptığımız trade işlemlerinden para kazanmayı ümit ederken, elimizde olmayan sebeplerle bu paraları kaybetmek ne kadar acı verir bir düşünün…

Peki işlem yaptığımız borsalarda olası hack olaylarına karşı ne kadar hazırlıklıyız?
Siber saldırılara karşı güvenliğimize ne kadar önem veriyoruz?
Şifrelerimizin güvenliğinden emin miyiz?

Gerek telegram topluluğumuzdaki konuşmalardan gerek yakın çevremdeki kişilerden gelen sorulardan ve hatta özel mesaj yolu ile ulaşan takipçilerimden yola çıkarak bireysel cüzdanlarda güvenlik konusunda önemli gördüğüm konuları sizlerle paylaşmak üzere bu yazıyı hazırladım. Bu doğrultuda farkındalığımızın bir nebze olsa artmasını ve faydalı olmasını dilerim.

İlk olarak 18 Haziran 2020 tarihinde yapmış olduğum twitter paylaşımımda bu konuya değinmiştim.

Aşağıdaki tweet ekinde göreceğiniz üzere o dönemde Cloudflare den kaynaklı yaşanan problemden dolayı bazı popüler Bitcoin cüzdanlarına erişim olmadığı için Bitcoin işlemlerinin de etkilenmiş olduğu görülüyor. Ayrıca maillere ulaşılamadığı için işlem yapılamadığından bahsedenler de var.

Olası bir kaos durumunda 2FA uygulamalarının çalışmadığını, maillere ulaşılamadığını düşünürsek yine private keyleri elimizde olan donanım cüzdanların en güvenli liman olduğunu söyleyebiliriz sanırım. Cüzdanlarda güvenlik sorununun yine burada anlattığımız adımlara uyarak sağlandığını da ekleyebiliriz.

Ayrıca yine 2020 Haziran ayında Elon Musk, Barack Obama, Joe Biden, Bill Gates gibi dünyadaki birçok tanınmış kişinin twitter adreslerinin hacklendiği siber saldırı haberlerini hatırlarsınız.

Bu saldırıların kullandığınız bir borsaya yapılıp, borsanın çöktüğünü düşündüğünüzde sahip olduğunuz varlıkların riski durumun ciddiyetini daha çok ortaya çıkarıyor sanırım.

Peki bireysel olarak nasıl korunmak gerekiyor?

İlk ve en önemli tavsiyem borsada işlem yapacağınız paranızın tamamını kaybetmeyi göze almalısınız.

Peki madem para kazanmak için para yatırıyorum o halde neden para kaybedecekmişim diye soruyor olabilirsiniz. Bu konuyu burada uzatmadan daha önce paylaşmış olduğum “Borsaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler” konulu yazımı istatistiksel verileri okuyarak anlamlandırabilirsiniz.

Yani aslında buradaki önemli konu yatırdığınız paranın borç/kredi olmadığını ve bu parayı kaybederseniz rutin yaşamınızı etkilemeyecek olduğundan emin olmanız gerektiğidir. Aksi bir durumda maddi ve manevi büyük kayıplar yaşamamak için önlem almaktır.

Bütün bu adımları iyice anlayıp uyguladıktan sonra başka nasıl önlemler alabiliriz derseniz aşağıda belirtmeye çalışacağım konuları da dikkate almanızı tavsiye ederim.

1) Öncelikli olarak private keylerinize sahip olduğunuz dijital / kriptopara cüzdanlarını tercih etmeli ve private keylerinizi hiç kimseyle paylaşmamalısınız, bilgisayarınızda veya cep telefonunuzda saklamamalısınız. Mümkünse bir kağıda silinmeyecek şekilde not alıp bireysel kasanızda veya tabiri caiz ise yastık altında saklamalısınız. Burada bile paranoyak davranıp tüm kelimeleri aynı kağıda yazmanızı tavsiye etmiyorum.

Unutmayın ki private key sahip olduğunuz tek güvencenizdir.


Cüzdanlarda güvenlik ile ilgili kendi araştırmanızı yaparak size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Private Keyleri elinizde tutabileceğiniz bazı cüzdanlar:

Donanım Cüzdanlar:

@Ledger

@Trezor

@cryptokeepkey

@coolwallet

Web/App Cüzdanlar:

@exodus_io

@myetherwallet

@AtomicWallet

@CoinomiWallet

Yukarıda belirtilen cüzdanlar bilgi amaçlı yazılmış olup, tavsiye olarak algılanmamalıdır. Satın almadan ve kullanmadan önce kendi araştırmanızı yapınız.

2) Dünyanın en güvenli borsası diye birşey yoktur. Hiçbir borsanın güvenli olmadığını yıllar içerisinde hepimiz bir şekilde deneyimledik. Bu yüzden günlük alım satım haricinde yatırımlarınızı borsalarda tutmamaya önem göstermelisiniz.

Bir araştırmaya göre 31 kripto para borsası son 8 yıl içerisinde saldırıya uğramış ve bu saldırılar sonucunda 3 milyar dolardan daha büyük bir miktar para kaybı ile sonuçlanmış.
Bu istatistiki veri olayın boyutunu gözler önüne seriyor değil mi?

3) Kayıt olduğunuz borsalara vermiş olduğunuz mail adresiniz günlük kullandığınız mail adresi olmamasına özen göstermelisiniz. Yatırımlarınız için ayrı bir mail adresi oluşturup mümkünse borsalar için de farklı mail adresi kullanmanızı tavsiye ederim.

Bunun sebebi olası bir hack durumunda aynı mail adresinin riski diğer yatırımlarınızı da etkileyecek olmasıdır.

4) Bir diğer konu da kullandığınız şifrelerin güvenliğidir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, birçok internet kullanıcısının, internet ortamında ‘123456’ gibi sıralı rakamların kullanıldığı şifrelerle internet aktivitelerini yürüttüğünü ortaya koymuştur.

Unutulmamalıdır ki, sosyal ağların da gelişimine paralel olarak insanlar çok daha büyük bir siber dünyada birçok kişisel bilgisini (resimleri, videoları, bireysel bilgileri, doğum yerini ve tarihini, işini vs.) rahatlıkla doğrudan veya dolaylı yönden internette paylaşabilmektedir.

Bu korkunç durumu daha net anlayabilmeniz için aşağıdaki deneysel videoyu mutlaka izleyiniz:

Şifreleriniz Aynı Olmamalı!

Kesinlikle mail şifreleriniz ile borsa şifreleriniz aynı olmamalı, herbir şifreniz farklı ve güçlü şifreler olmalıdır. Tahmin edilmesi zor şifreler belirlense bile internette farklı hesaplar için aynı şifrelerin kullanılması büyük bir güvenlik açığına sebep olmaktadır.

Çünkü bu şifrenin bir şekilde öğrenilmesi durumunda diğer hesapların da kötü amaçlı kişilerin eline geçmesi muhtemeldir. Şifrelerinizi periyodik olarak değiştirmeye özen gösteriniz.

Özellikle tekrar ediyorum; tahmin edilmesi kolay şifreler; doğum tarihi, doğum yeri, telefon numarası, yakınlarının isimleri gibi kişisel bilgiler veya ‘123456’ gibi sıralı rakamlardan oluşmamasına dikkat ediniz.

İki Adımlı Doğrulama Sistemi İle Güvenliğinizi Sağlayın

5) Mutlaka iki faktörlü doğrulamayı (2FA) aktif hale getirmelisiniz. Bunun için sim kart kopyalama riskine karşı SMS doğrulama yerine iki faktörlü doğrulama uygulamalarını kullanmanız daha güvenli olacaktır.

İki faktörlü doğrulama (2FA) uygulamalarından bazılarına aşağıdaki karşılaştırma tablosundan göz atabilirsiniz.

6) Borsalara giriş yaparken herhangi bir linki tıklayarak o borsalara giriş yapmamaya dikkat ediniz. Özellikle herhangi bir arama motorundan gireceğiniz borsayı aratıp karşınıza çıkan linklerde hackerların davetini kabul etmiş olabilirsiniz. Bu email ile gelen reklam, ödül, uyarı mesajlarını da kapsamaktadır.

Orijinal siteleri kopyalayıp aynı arayüzle verilerinize ulaşmaya çalışan birçok sahte site mevcut. Bu yüzden borsa sitelerini mümkünse klavyeden kendiniz yazıp bilgilerinizi girmeden önce güvenlik sertifikasını doğruladıktan sonra giriş yapmanız veri güvenliğinizi arttıracaktır.

CryptonN | Cüzdanlarda Güvenlik Nasıl Sağlanır

Son olarak bu yazımı hazırlarken maalesef Ledger hack haberi ortaya çıktı. Burada dikkat çekilmesi gereken konu Ledger cüzdanda kriptoparalara herhangi bir hack olayı söz konusu değil. Ledger sitesine kayıt olan email, telefon numaraları ve kayıtlı adresler hacklendiği bildirildi. Yani cüzdan ile ilgili herhangi bir sıkıntı görünmüyor.

Yukarıda belirttiğim gibi bu tarz sitelere borsalara kayıt olduğunuz email adresleri ile kayıt olmamanın önemini bir kez daha anlamış, cüzdanlarda güvenlik konusuna da açıklık getirmiş olduk.

Güvenli ve sevgiyle kalın.

CrypTourist
Co-founder @cryptonnetwork | #Cryptocurrency Investor&Trader | PR & DMC & Event Management | e-mail: cryptourist@cryptonn.com

GÜNCEL İÇERİKLER

Kripto Para Piyasasında Risk Yönetimi

Yazar John Augustus Shedd’in çok güzel bir sözü vardır, der ki; “bir gemi limanda güvenlidir fakat gemiler bunun için inşa edilmemişlerdir.” Gemilerin işlevleri...

Dolar Öldü mü? DXY Teknik Bakış

#DXY Doların öleceği konusunda bitmeyen spekülasyonlar, altın 8000$, gümüş 500$ olacak söylemlerine bir göz atalım istiyorum. Grafikler ve komplo teorisyenleri aynı...

2021’e Çin Astrolojisi ‘nden Bakış

Bitcoin’in 40.000 USD’lere dayanması ve beraberinde altkoinlerde gördüğümüz artışlar yeni yılda güzel bir heyecan dalgası getirdi. Piyasaya ilgi artarken yeni, iyi...

TRADE STRATEJİSİ NEDİR?

Tanımsal olarak daha önceden belirlenmiş olan kurallar doğrultusunda alım satım kararlarını vermek için kullanılan yöntemler/planlardır. Bir traderın...

İLGİLİ MAKALELER

Kripto Para Piyasasında Risk Yönetimi

Yazar John Augustus Shedd’in çok güzel bir sözü vardır, der ki; “bir gemi limanda güvenlidir fakat gemiler bunun için inşa edilmemişlerdir.” Gemilerin işlevleri...

Ethereum’un Yüksek İşlem Ücretleri

Ethereum üzerİnde İşlem yapıyorsanız yüksek İşlem ücretlerİ canınızı sıkıyor olmalı... Ethereum 'da...

Borsaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Kripto Borsasına Yeni Başlayanlar İçin: CryptonN ekibi olarak tavsiyeler ve paylaştığımız bilgiler, borsaya yeni...

Kişisel Kriptopara Adresleri: Düzenlemeler ve Uyum Çalışmaları

Kişisel kriptopara adresleri, kriptopara birimlerinin saklandığı ya da ticaretinin yapıldığı platformların sunduğu cüzdan hizmeti gibi üçüncü parti hizmet sağlayıcılar dışında özel anahtarı...
Cryptocurrencies: 9,879
Markets: 662
Marketcap: $ 2.64 T
24h Vol: $ 113.72 B
BTC Dominance: 45.74%