Finans Dünyasında Algoritmik Alım Satım İşlemleri

“Yatırımcının kararlarını almada yardımcı olan indikatörler, haberler, piyasa hareketleri ne kadar iyi değerlendirilebilirse kazanç elde etme olasılığı o kadar yükselir.”

Bilişim teknolojisi hayatın her anlamını etkilediği gibi finans dünyasının çalışmasını da doğrudan etki etmektedir. Finansal varlıkların dijital şekilde yönetilebilmesi ile birlikte, özellikle para piyasasındaki işlemlerin otomatik olarak yapılması ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır. Borsalar, bankalar, aracı kurumlar daha hızlı işlem gerçekleştirebilmek adına kapasitelerini yükseltmek için hem donanımsal hem de yazılımsal ürünlere yatırım yapmaktadır. Çünkü artık alım ve satım işlemleri sırasında saniyeler çok önemli hale gelmiştir. Yatırımcılar açısından işlem yapma süresinin kritik olduğu süreçler için manuel işlem yapmak, kazanç yerine kayıplarla karşılaşılmasına sebep olmaktadır. İşlemlerin otomatik yapılmasını sağlayan “algoritmik alım-satım işlemi (algorithmic trading ya da kısaca algo-trading)” yazılımları sayesinde belli stratejiler altında hızlı alım-satım yapabilme fırsatı ile yatırımcılar kazançlarını artırabilmektedir. 

Algoritmik alım-satım işlemi, getirdiği avantajlar nedeniyle borsa, hedge fonları, emeklilik fonları, yatırım bankaları tarafından vazgeçilmez bir şekilde kullanılmaktadır. Dünyanın yüksek hacimli pek çok borsasında alım satım işlemleri adeta algoritmik işlem yazılımları savaşı halinde geçmektedir. Kripto finans dünyası da hızlı büyüme gösterdiği süreçte algoritmik alım-satım işlem yazılımlarının çokça kullanıldığı bir alan olarak yerini almaktadır. 

Yatırımcının manuel işlemler sırasında yavaş kalmasının dışında bir diğer en büyük zaafı duygularıyla aldığı kararlardır. Piyasanın gelişimine göre ileride belki pozisyonlarda kar edebileceği halde kaybetmenin verdği panikle pozisyonlardan çıkarak ciddi zararla işlemini sonlandırmaktadır. Algoritmik alım-satım işlem yazılımları, duygularla değil belirlenmiş stratejilere uygun adımlarla çalışmaktadır. Böylece geliştirilen stratejiye uygun işlemi kar almayı hedefleyerek gerçekleştirir. 

Algoritmik işlemlerde önce alım-satım stratejisi hazırlanır. Daha sonra bu stratejiye uygun davranışların algoritması çıkartılır. Bir yazılım dili kullanılarak algoritma uygulamaya dönüştürülür. Böylece strateji otomatik olarak çalışır hale getirilir. 

Stratejiler genellikle, teknik analizlerde kullanılan durumlar gözönünde bulundurularak belirlenir. Yatırımcının kararlarını almada yardımcı olan indikatörler, haberler, piyasa hareketleri ne kadar iyi değerlendirilebilirse kazanç elde etme olasılığı o kadar yükselir. Piyasanın tamamını belirlenen stratejiler konusunda birlikte değerlendirebilmek manuel olarak zor olduğundan algoritmik işlem yazılımları burada da katkı sağlamaktadır.

Teknik analizler yardımıyla strateji geliştirme, kayıp riskini minimize etmeye çalışan yatırımcılar için kaçınılmaz durumdadır. Teknik analizlerin algoritmaya dönüştürülmesi ile karmaşık işlem adımları kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir hale gelir. Farklı yatırımcıların farklı stratejileri piyasada uygulanmak üzere denenmektedir. En başarılı olanlar teknik analiz bilmeyen yatırımcılar için yol gösterici olmaktadır. Ayrıca belirlenen stratejilerin, geçmiş veriler üzerinde test edilerek başarı oranları artırılmaya çalışılmaktadır.

Piyasaya etki edebilecek haberler, anlık işlem hareketleri gibi insanın hızlıca takip edemeyeceği konularda algoritmik işlemler konusunda yapay zekanın kullanımı gündeme gelmeye başlamıştır. Basında çıkan haberleri, çeşitli sosyal medya platformunda dolaşan binlerce haberi değerlendirmek ve stratejiye etki edebilecek sonuçları belirlemek konusunda pek çok yapay zeka algoritması denenmektedir. Derin öğrenme gibi yeni yapay zeka algoritmaları özellikle zaman serisine bağlı veriler için tahminleme yapabilme açısından oldukça başarılı sonuçlar verebilmektedir. 

Hızlı işlem yapabilme, duygulardan arınmış çalışma biçimi, farklı stratejileri birarada kullanabilme, piyasayı her an takip etme ihtiyacını ortadan kaldırma, piyasayı etkileyebilecek pek çok unsuru otomatik takip edebilme gibi avantajları ile algoritmik alım-satım işlem yazılımları canlı sistemler olarak kurgulanmaya çalışılmaktadır. Belli stratejiyi izleyen yazılımların bu stratejilerine karşı yeni strateji geliştirmeleri de otomatik olarak yine yazılımlar tarafından yapılmaya çalışılmaktadır. Çünkü benzer stratejilerle hareket eden bir piyasada benzer alım-satım pozisyonlarının gerçekleşmesi piyasa koşullarını olumsuz etkileyebilir. Bir anlamda yazılımların birbirlerine karşı daha iyiyi bulmak için strateji geliştirme savaşları, yapay zeka gibi teknolojilerle desteklenmektedir. 

Algoritmik alım-satım işlem yazılımları, yatırımcının kendisi tarafından geliştirilebileceği gibi, bunları hazır kullanıma açan şirketler üzerinden farklı çalışma modelleri ile kullanımı da mümkün olabilir. Bu yazılımların bot olarak satıldığı, kiralandığı veya kar paylaşımı ile kullandırıldığı durumlar mevcuttur. Strateji geliştirme konusunda uzman kişilerin hazırladığı algoritmalar yatırımcı tarafından bu botlar sayesinde doğrudan kullanılabilir. 

Yatırımcı için, finansal dünyamızın vazgeçilmez unsuru haline gelen algoritmik alım-satım işlem yazılımlarının geliştirilmesi, kazancı artıracak stratejilere yenilerinin eklenmesi ile daha popüler hale gelecektir. 

Ali Osman Çıbıkdiken
CEO @TFBChain | CEO @DEXGame_io | CTO @SmartBotTurkey Assist. Prof. @ktokaratay

GÜNCEL İÇERİKLER

Kripto Para Piyasasında Risk Yönetimi

Yazar John Augustus Shedd’in çok güzel bir sözü vardır, der ki; “bir gemi limanda güvenlidir fakat gemiler bunun için inşa edilmemişlerdir.” Gemilerin işlevleri...

Dolar Öldü mü? DXY Teknik Bakış

#DXY Doların öleceği konusunda bitmeyen spekülasyonlar, altın 8000$, gümüş 500$ olacak söylemlerine bir göz atalım istiyorum. Grafikler ve komplo teorisyenleri aynı...

2021’e Çin Astrolojisi ‘nden Bakış

Bitcoin’in 40.000 USD’lere dayanması ve beraberinde altkoinlerde gördüğümüz artışlar yeni yılda güzel bir heyecan dalgası getirdi. Piyasaya ilgi artarken yeni, iyi...

TRADE STRATEJİSİ NEDİR?

Tanımsal olarak daha önceden belirlenmiş olan kurallar doğrultusunda alım satım kararlarını vermek için kullanılan yöntemler/planlardır. Bir traderın...

İLGİLİ MAKALELER

Cryptocurrencies: 8,652
Markets: 630
Marketcap: $ 1.43 T
24h Vol: $ 95.03 B
BTC Dominance: 44.37%