Dolar Öldü mü? DXY Teknik Bakış

#DXY Doların öleceği konusunda bitmeyen spekülasyonlar, altın 8000$, gümüş 500$ olacak söylemlerine bir göz atalım istiyorum. Grafikler ve komplo teorisyenleri aynı şeyi mi söylüyor, buna bir cevap bulalım.

Öncelikli olarak dolar endeksi DXY grafiğini bir inceleyelim.

DXY – Dolar Teknik Analizi

DXY Teknik Analizi

DXY 1968-2008 yılları arasında daralan bir diagonal yapısı görüyoruz. Bu yapının kırılımı ise 2008 krizi sonrası başlayan itki hareketi ile 2015 yılında gerçekleşiyor. 2007-08 krizindeki kredi musluklarının açılması dolarda enflasyon yaratmayıp aksine değer kazandırıyor.

DXY Mikro Bakış

Günümüzde mikro yapıda bakar isek düşüşün sonlanmış olma ihtimalinin çok daha olası olduğunu görüyoruz. Onayı ise 94 üzerinde alacağız. Bir diğer beklenti ise önümüzdeki 4 yıl 90-100 bölgesinde akümüle olması. 103 üzerinde ise ilk seçeneğin onayı olacaktır.

Peki #XAU altında durumlar ne buna bakalım. 2 senaryo karşımıza çıkıyor biri 2060 zirvesinin bir itki olması, diğer senaryo ise büyük bir B olması. Bu iki senaryonun ortak noktası ise önümüzdeki 2 yıl düşüş trendinde kalması. İki yıl sonrasında bu senaryolar arasında fark ortaya çıkacak ve yön belirtecektir.

Kısa vadede altının ONS fiyatında yükseliş bitti mi? Bu konuda ise (1450-1770 trend kırılımı) 1820 seviyesi altında, 1920 seviyesini son zirve sayabilirken trend kırılmaz 1820 üzerinde ise yeniden 2000 dolar seviyesine çıkma ihtimalimizi yüksek görüyorum.

Altın Ons – Dolar Endexi İlişkisi

Altın Ons - XAU Teknik Grafiği

Altın ve Dolar endexini karşılaştırdığımızda ise endeksin 2008 sonrası düzeltme yapısı sonlanıp yeni bir itki dalgası oluşturduğu süre içerisinde, altın ONS fiyatı 1900 seviyesinden 1060 seviyesine kadar geri çekildiğini görüyoruz.

DXY’nin 88 seviyesinde aldığı destek 2.onayını da alması durumunda (94 aşılması) oluşacak bir sonraki itki dalgası süresince, altında düzeltme görebileceğimizi bu düzeltmenin ise kanal hedefi olan minimum 1500 seviyelerini gündeme getirecek.

Doların 2008 krizi sonrası yaptığı hareket ve 2020 Mart ayında dolardaki gördüğümüz hareket yapısını incelediğimizde, ikisi de açısal olarak sert ve birer itki dalgaları yapısı olduğunu görüyoruz.

Peki daha önceki krizler ile 2020 krizi arasındaki benzerlik başka nerelerde var? Resesyon dönemlerinde ABD 10 yıllık faiz oranları grafiğine baktığımızda. Resesyon dönemlerinde gerçekleşen faiz politikaları değişikliği dolar endeksinde trend dönüşü yarattığını görüyoruz. 80-85 – 07-08 seneleri örnekleri.

DXY Teknik Grafiği

2020 resesyon dönemi 10 yıllıklar faiz oranlarına daha yakından baktığımızda ise faizde artışlar görmeye başladığımızı söyleyebiliriz. Bu da DXY’de trend dönüşü olabileceği ihtimalini güçlendiriyor. DXY 88 Desteği üzeri trend dönüşü ihtimali bizi gelecek 2-4 yıl zaman diliminde 110 seviyelerine götürebileceği anlamına geliyor.

SP500 Teknik Görünüm

SP500 tarafından bakarsak, 2007-2008 aralığında endex düşüş yaşarkan sp500 tarihi zirvesini zorlamakta. 2008-2009 aralığında ise endex güçlenirken sp500 %55’lik çöküşü söz konusu.

DXY - Dolar Endeksi

Günümüzde ise durum şu şekilde. Sp500 tarihi zirvesine giden kanalın direncini zorlamakta iken DXY ise 88’den destek alıyor. Yani Mart ayında sp500deki çöküş çok hızlı toparlanmış ve yeni bir çöküş için hazır bekliyor gibi. Olası DXY değerlemesi de sp500’deki bu olası çöküşü senaryosuna gayet uyumlu görünüyor.

DXY Teknik Grafiği

Bitcoin Nasıl Etkilenebilir?

Şimdi ise 2020 resesyonu Bitcoin hareketini nasıl etkileyecek bundan bahsedelim. Burada bir muamma var ki o da BTC’nin ömrü süresince iki krize tanıklık etmiş olması. İlki kıbrıs banka krizi idi, fakat burada da 2020 ile kıyaslanmasını imkânsız hale getiren bir durum var ki o da Kıbrıs banka krizi geneli Rus mevduat sahiplerinden oluşan, hesaplarda gerçekleştirilecek %60 oranına kadar çıkabilen kesinti korkusunun yarattığı para kaçırma çalışmaları. Bankalar yerine transferde alternatif olarak BTC kullanımı, 2011 yılında BTC fiyatını 35 kat arttırmıştı.

2020’de yaşadığımız durum ise bir para kaçırma değil değer saklama ve yatırım konusu. Bu farklı koşullar da bizi kıyaslaması imkânsız hale gelen, ilk resesyon dönemine tanıklık edeceğimiz bir BTC fiyatlaması demek oluyor.

BTC’nin bu fiyatlaması, yatırımcının psikolojisi ile açıklamamız daha doğru olacak, altın fiyatının düşebildiği bir senaryoda insanlar ilk olarak riskli göreceği yüksek volatiliteye sahip BTC’yi mi yoksa altın mı satar sorusunu sormamız gerek.

Cevabımız ise basit, tabi ki ön satışın BTC’den gelmesi daha olası. Peki grafik ne söylüyor, grafikte ise makrodaki itki hareketinin son dalgası olan yeşil 5’in hedefinin iyimser olarak 80bin-90bin dolar aralığında olabilirken,

Bitcoin Uzun Vadeli Bakış

Son hareketin yeşil 3 kadar olması durumunda ise 450bin dolar seviyelerini görmemiz mümkün hale geliyor bunu şu an için hayal olarak isimlendirebiliriz. İyimser tabloda 80bin-90bin dolar aralığında olan BTC, kötümser senaryoda ise:

Bu senaryoda ise sarı 4 seviyesini görmeden belirleyemediğimiz gibi, işaretlediğim kanal desteğinden dönmesi bizi son hedef olarak 57bin dolar seviyesine götürebileceği görülüyor.

Bundan Sonra Ne Olacak?

Peki bu hedefler sonrası ne olacak derseniz işte bu kısım muamma çünkü olası yukarı yönlü DXY hareketi altında minimum %20’lik düşüş beklentisine sokarken BTC’de ne derece olacak belirlemesi güç çünkü ilk resesyon dönemi, teknik olarak 14000 dolar mümkünken spekülasyonlara açık.

Ne kadar süreceği konusu ise DXY’nin olası 2-4 yıllık boğa sezonu BTC’de derin bir düzeltme ihtimalini doğurmakta.

Sonuç: Önümüzdeki 2021 sonrası, 2-4 yıllık vadede dolar değerlenmesinin mümkün olup, altın ve diğer emtialarda düşüş yaşanması grafiklerde uygun görülmekte.

Yatırım tavsiyesi olarak görülmemesi, manipülasyonlara bir yanıt olduğunu belirtmek isterim. Bu tarz manipülasyonların antitezlerinin de grafiklerin de müsait olduğu görünmekte.

Panicinthesky
Klasik & Modern Elliott Wave/Neowave - TA #CryptonN Team CRYPTONNETWORK: http://t.me/cryptonnetwork

GÜNCEL İÇERİKLER

Kripto Para Piyasasında Risk Yönetimi

Yazar John Augustus Shedd’in çok güzel bir sözü vardır, der ki; “bir gemi limanda güvenlidir fakat gemiler bunun için inşa edilmemişlerdir.” Gemilerin işlevleri...

Dolar Öldü mü? DXY Teknik Bakış

#DXY Doların öleceği konusunda bitmeyen spekülasyonlar, altın 8000$, gümüş 500$ olacak söylemlerine bir göz atalım istiyorum. Grafikler ve komplo teorisyenleri aynı...

2021’e Çin Astrolojisi ‘nden Bakış

Bitcoin’in 40.000 USD’lere dayanması ve beraberinde altkoinlerde gördüğümüz artışlar yeni yılda güzel bir heyecan dalgası getirdi. Piyasaya ilgi artarken yeni, iyi...

TRADE STRATEJİSİ NEDİR?

Tanımsal olarak daha önceden belirlenmiş olan kurallar doğrultusunda alım satım kararlarını vermek için kullanılan yöntemler/planlardır. Bir traderın...

İLGİLİ MAKALELER

2021’e Çin Astrolojisi ‘nden Bakış

Bitcoin’in 40.000 USD’lere dayanması ve beraberinde altkoinlerde gördüğümüz artışlar yeni yılda güzel bir heyecan dalgası getirdi. Piyasaya ilgi artarken yeni, iyi...

XRP Öldü mü? Geniş Kadrajda Teknik Bakış

Merhabalar hoşgeldiniz, Son günlerin hem en çok kazandıran hem de en çok kaybettiren, aynı zamanda da en...

Kişiliğe Göre Trade Çeşitleri

"Sürekli işlem tarzını değiştirmek, o işlem tarzına uygun strateji ve analiz yetkinliğini değiştirmeyi gerektirir. Bu değişkenler uzmanlık için gerektiren bilimum gereksinimleri...

Risk Yönetimi: 3-12′ den Büyüktür!

Teknik analiz, risk yönetimi ve strateji ile desteklenmediği sürece tamamen vakit kaybıdır. Bu sebeple analizleri incelesen bile kendine bir strateji oluşturman gereklidir.
Cryptocurrencies: 9,353
Markets: 643
Marketcap: $ 2.29 T
24h Vol: $ 133.54 B
BTC Dominance: 39.76%