Charles Dow – Trend Meselesi

Ben bu yazımda sizler ile “bence” teknik analizin kalbi ve Dow Teorisi’nin en önemli noktalarından biri olan “Trend” konusunu irdelemek istiyorum. İddialı cümlelerimdendir; Trend çizemeyen teknik analiz yapamaz.

Dow Teorisi, Charles Dow’un makalelerine ve yazılarına dayanan ve teknik analizin genel çerçevesini oluşturan fikirler bütünüdür. Dow, “benim bir teorim var” diye ortaya çıkmamış hiçbir zaman. Wall Street Journal’daki paylaşımları ve yazılarını ortaya bir teori çıkartayım amacı gütmeksizin paylaşmıştır. Yani fikirlerini beyan ederken, “yazın bunu, tutar ileride” dememiş hiç kimseye.

Vefatından sonra William Hamilton gibi editörler Dow’un yazılarından yola çıkarak derlemeler yapmış ve bugün Dow Teorisi olarak adlandırılan teoriyi ortaya çıkartmışlardır.

Ben bu yazımda sizler ile “bence” teknik analizin kalbi ve Dow Teorisi’nin en önemli noktalarından biri olan “Trend” konusunu irdelemek istiyorum. İddialı cümlelerimdendir; Trend çizemeyen teknik analiz yapamaz. İrdelerken çok fazla teknik detaya girmemeye, trendin dönme şartları nelerdir, buna odaklanmaya gayret edeceğim.

Bugün artık büyük çoğunluğumuz üç tür trend olduğunu biliyoruz.
  1. Birincil Trend / Ana Trend
    (Aylar hatta yıllar sürer, ana piyasa hareketidir)
  2. İkincil Trend / Orta Vadeli Trend
    (Haftalar sürer, ana piyasa hareketinin düzeltmeleridir)
  3. Üçüncül Trend / Kısa Vadeli Trend
    (Saatler, günler olarak ilerler. Genelde 10 günü geçmez)

Al-sat yapılırken trendlerin tamamı dikkate alınır. 

Örneğin, yükselen bir ana trendde yaşanan düşüşler, orta vadeli trendin aşağı yönlü olduğunu, ana trende bağlı olarak daha düşükten alım yapma fırsatlarının doğabileceğini işaret etmektedir.

Şimdi, trend konusunda bu kadarlık detayın yeterli olduğunu düşünüyorum. Ele almak istediğim konu ise trendlerin dönüş zamanları. 

Trendler fitilden fitile ve fiyat hareketlerinin destek-direnç noktalarına bakılmaksızın çizilirler. Bu ana prensibin bilinmemesinden kaynaklı, trend çizdiğini zannedip eğik destek/direnç çizenler ve bu eğik destek/dirençler kırıldığında “trend döndü” zannedenler oldukça fazla.

Öncelikle trendlerin devam etme iştahında oluklarını kabul etmemiz gerekiyor. Al-sat yapanların ana kılavuzu trend olmalıdır. Ve bilinçli her trader trend yönüne işlem açmakta ısrarcıdır. 

Bir trendin ana dönüş şartı yükselen trendde mutlak alçak dip, alçalan trendde mutlak yüksek tepe yapmasıdır. 

Eğik destek dirençlerin kırılmalarının trende etkisinin olmaması da bu prensibin gereğidir. Yükselen trendde eğik bir destek kırıldığında (ihlal edildiğinde) fiyat hareketi yeni dip yapmamış olabilir ve trend dönmemiş olabilir. Bu ihlal bize ancak bir öncelik düzeltme hareketine göre daha keskin bir düzeltmenin gerçekleşiyor olduğunu ifade edebilir. Eğer bu son keskin düzeltme ileride yeni bir alçak dip oluşumuna sebep olacaksa hareketin başındaki ilk ihlal trendin “dönebileceğine” ilişkin erken bir sinyal olabilir. 

Eğik destek ve direnç ihlalleri mutlak bir dip veya zirvenin ihlali ile çakışmak zorunda değildir.

* IFTA (International Federation of Technical Analysts) CFTe Level 1 Soru bankasından alınmıştır. 

Yukarıdaki örnek grafikte alçalan bir hareketten sonra dip hareketlerini ve sonrasında fiyatın tekrar yükseldiğini görüyoruz. 

Soru: IFTA bu grafiği verip soruyor, trendin yukarı dönüşü hangi aşamada kesinleşmiştir?

Cevap: Fiyat grafikteki ana zirveyi kırdığında (C’nin solunda kalan tepe) trend doğrulandı. Bu, D noktasında meydana geldi.

Sevgi ve saygılarım ile.

Aldığınız tavan, sattığınız dip yapsın.

william d.
| @Altcointurk Eğitim Direktörü | | @Wallet_Calc Kurucu |

GÜNCEL İÇERİKLER

Kripto Para Piyasasında Risk Yönetimi

Yazar John Augustus Shedd’in çok güzel bir sözü vardır, der ki; “bir gemi limanda güvenlidir fakat gemiler bunun için inşa edilmemişlerdir.” Gemilerin işlevleri...

Dolar Öldü mü? DXY Teknik Bakış

#DXY Doların öleceği konusunda bitmeyen spekülasyonlar, altın 8000$, gümüş 500$ olacak söylemlerine bir göz atalım istiyorum. Grafikler ve komplo teorisyenleri aynı...

2021’e Çin Astrolojisi ‘nden Bakış

Bitcoin’in 40.000 USD’lere dayanması ve beraberinde altkoinlerde gördüğümüz artışlar yeni yılda güzel bir heyecan dalgası getirdi. Piyasaya ilgi artarken yeni, iyi...

TRADE STRATEJİSİ NEDİR?

Tanımsal olarak daha önceden belirlenmiş olan kurallar doğrultusunda alım satım kararlarını vermek için kullanılan yöntemler/planlardır. Bir traderın...

İLGİLİ MAKALELER

Dolar Öldü mü? DXY Teknik Bakış

#DXY Doların öleceği konusunda bitmeyen spekülasyonlar, altın 8000$, gümüş 500$ olacak söylemlerine bir göz atalım istiyorum. Grafikler ve komplo teorisyenleri aynı...

STOP LOSS STRATEJİLERİ

Stop kullanımının önemini sıkça görüyoruz fakat en yaygın görüş ise ben stop oluyorum ve ardından fiyat yükseliyor. Bu sebeple kullanımı da...

XRP Öldü mü? Geniş Kadrajda Teknik Bakış

Merhabalar hoşgeldiniz, Son günlerin hem en çok kazandıran hem de en çok kaybettiren, aynı zamanda da en...

Risk Yönetimi: 3-12′ den Büyüktür!

Teknik analiz, risk yönetimi ve strateji ile desteklenmediği sürece tamamen vakit kaybıdır. Bu sebeple analizleri incelesen bile kendine bir strateji oluşturman gereklidir.
Cryptocurrencies: 9,879
Markets: 662
Marketcap: $ 2.64 T
24h Vol: $ 113.72 B
BTC Dominance: 45.74%