Blockchain ile Lüks Kavramının Geleceği

“Blockchain, kopyalanamayan veya değiştirilemeyen fiziksel bir ürünün sanal bir temsili olan ‘dijital ikiz’ kullanarak şeffaf ve değişmez bir çevrimiçi defterde otantik ürünleri tanımlayarak bu şüpheleri ortadan kaldırmayı önerir.”

Coindesk’in 26 Mart tarihli bir raporu, Louis Vuitton’un sahibi lüks marka holdingi LVMH’nin, lüks malların gerçekliğini kanıtlayacak AURA kod adlı bir blockchain platformu başlatmaya hazırlandığını ortaya koydu.

Projenin Mayıs veya Haziran aylarında yayınlanacağı ve Louis Vuitton ve LVMH’ye ait başka bir marka olan Parfums Christian Dior’un ürünlerini takip edeceği bildiriliyordu. Daha sonra diğer LVMH markalarına ve nihayetinde rakipler tarafından erişime genişletilmesi mümkündü.

Haberler, LVMH’yi geniş ölçekte ürün kimlik doğrulaması için blockchain teknolojisini benimseyen moda ve lüks alanında ilk dünya çapında oyuncu yapacaktı. Bu makale, LVMH girişimi hakkında yorum yapmak ve sahte ürünlerle savaşmak için kapsamlı bir stratejide blockchain’in benzersiz özelliklerinden yararlanmak için gerekli adımlara bakış açısı eklemek için hazırlanmıştır.

Ne LVMH ne de rapor edilen ortakları, Microsoft Azure ve ethereum tasarım stüdyosu ConsenSys, resmi lansmanından önce AURA projesi hakkında yorum yapmadı.

(Kaynak: Louis Vuitton Owner LVMH is Launching a Blockchain to Track Luxury Goods)

Neden Önemli?

Blockchain’e yatırım yapmak, LVMH’nin, lüks mallar için rekabetçi pazarda özgünlüğün kanıtının marka ve ürün değerinin kritik bir bileşeni olduğunu kabul ediyor.

Aslında, taklit ürünlerin kalitesindeki çarpıcı artış, tüketicilerin, ünlü etiketlere sahip ürünlerin, özellikle yeniden satış sırasında, gerçekten orijinal olduğundan emin olmalarını zorlaştırmıştır.

Yapılan araştırmada, Avrupa, Amerika ve Çin’deki 1.500 tüketiciden mağazalarda veya çevrimiçi alışveriş yaparken yanlışlıkla sahte bir ürün satın almaktan endişe duyup duymadıklarını söylemeleri istendi. Şaşırtıcı bir şekilde % 83, Çin’de% 95 en azından bazı zamanlarda endişeleri olduğunu itiraf etti.

Blockchain, kopyalanamayan veya değiştirilemeyen fiziksel bir ürünün sanal bir temsili olan ‘dijital ikiz’ kullanarak şeffaf ve değişmez bir çevrimiçi defterde otantik ürünleri tanımlayarak bu şüpheleri ortadan kaldırmayı önerir.

DİJİTAL İKİZ: Fiziksel bir ürünün dijital kopyası

Dijital bir ikiz birden fazla fiziksel ürüne atanamayacağı ve taklit edilemeyeceği için, blockchain protokollerinin yayılmasının tedarik zincirini ve ürün şeffaflığını büyük ölçüde iyileştirmesi bekleniyor.

Satın Almakta Olduğunuz Ürünün Sahte Olup Olmadığını Düşündünüz mü ? sorusuna gelen cevaplar;

Image for post

Kaynak: İtalya, Fransa, İngiltere, ABD ve Çin’de 1500 katılımcının katıldığı Ocak 2019 anketi

Lüks Markalar İçin Ne Anlama Geliyor ?

Coindesk makalesi doğruysa, AURA’ya yapılan LVMH yatırımı, tüm endüstrinin blockchain’in tedarik zinciri izleme ve ürün kimlik doğrulaması için değerini anlamasına yardımcı olmalıdır.

AURA’nın hangi bilgileri toplayıp hangi şartlarda paylaşacağı henüz belli değil. LVMH ailesinin dışındaki markaların kendi tedarikçileri, ürünleri ve tüketicileri için AURA’ya erişim satın almayı veya bu hassas rekabet verilerini tek başlarına kontrol edebilecekleri bir ortamda yönetmeyi daha çekici bulup bulmayacağı da açık değil.

Açık olan; Hiçbir şey yapmamak artık lüks bir tüketici deneyimi sağlamak isteyen markalar için bir seçenek olmayacak. LVMH’nin liderliği ve amiral gemisi etiketi Louis Vuitton ile bir ürünün orijinal olduğunu ve marka standartlarına göre üretildiğini hızlı ve kolay bir şekilde doğrulama yeteneği, özellikle Fransa, İngiltere, ABD ve Çin için lüks veya premium konumlandırmaya sahip herhangi bir marka için keyfilikten zorunluluğa geçecektir.

KİMLİK DOĞRULAMA : Fiziksel bir ürünün sahte değil, markanın etiketlerindeki orijinal ve yasal bir ürünü olduğunu kanıtlayan bir doğrulama süreci

Tüketiciler İçin Ne Anlama Geliyor ?

Louis Vuitton ve diğer LVMH markalarının ürünleri, sanal kayıtlarda ve işlemlerde fiziksel bir ürün için kullanılan kriptografik bir token olan dijital ikiz ile blokzincirine kaydedilecek.

Bir dijital ikizi temsil ettiği fiziksel ürüne bağlamak; örneğin, ürünü dijital bir ‘akıllı’ etiketle etiketleyerek tüketicilere veya diğer kullanıcılara, o ürün hakkında anında ve de dahil olmak üzere çok çeşitli doğrulanmış veriler sağlamayı mümkün kılar. Bu ürünün orijinal olduğuna dair güvenilir onaydır.

Sağlanan belirli veriler veya hizmetler, ilk olarak bir marka sahibinin dijital ikizlerle blokzincirinde toplamayı & kaydetmeyi seçtiği verilerin türüne ve ikinci olarak, tüketiciler veya ürün sahipleriyle paylaşmayı seçtiği mevcut verilerin ne kadar olduğuna bağlı olacaktır.

Potansiyel seçenekler arasında, ürün malzemelerinin kökenini doğrulayan tedarik zinciri kayıtları veya yeniden satış sırasında potansiyel alıcılarla sigorta elde etmek veya güveni artırmak için paylaşılabilen dijital bir orijinallik ve ürün sahipliği sertifikası bulunur.

ÜRÜN KİMLİĞİ: Tek bir ürün birimine ve dijital ikizine atanan, tipik olarak benzersiz bir sayı, kod, URL veya görüntü olarak ifade edilen benzersiz kimlik

Blockchain, Ürünleri Nasıl Takip Edebilir ve Doğrulayabilir ?

Dijital İkize Sahip Ürünler için;

• Bir sanal kimlik

• Ürün başına benzersiz bir tanım

• Güvenli bir fiziksel dijital bağlantı için ek teknoloji gerektirir

Ürün, bir blokzinciri belirtecine kayıtlı ve ürün ayrıntıları veya işlemleriyle ilişkilendirilmiş benzersiz bir kimlik alır. Bu dijital ikiz kayıt olduktan sonra, paydaşların güvenini oluşturan bir yenilik olarak kopyalanamaz veya gizlice değiştirilemez.

Kayıtlı Ürün Verileri için;

• Ürün malzemeleri

• Üretim tarihi

• Üretim yeri

• vb.

Marka tedarikçilerinden, üreticilerinden, distribütörlerinden vb. gelen ayrıntılar, bir ürünün dijital ikizi için blokzinciri kayıtlarına eklenebilir. Kayıtlı kayıtlar değiştirilemediğinden, gerçek tedarik zinciri şeffaflığı mümkün hale gelir.

Tüketicinin Otoriteyi Doğrulaması için;

• Fiziksel ürünle etkileşime girer

• Dijital ikiz kayıtlarına erişir

• Dijital ikizin gerçek olduğunu onaylar

Marka çalışanları, potansiyel alıcılar veya ürün sahipleri, dijital ikizden veri alan bir doğrulama sürecini başlatmak için dijital bir cihaz kullanır.

Bir tüketicinin gerçekliği doğrulamak için ne yaptığı ve gördüğü, blok zincirinin kendisine değil, markanın seçtiği sürece ve platforma bağlı olacaktır.

Marka Ek Hizmetleri için;

• Mülkiyet kaydı

• Sigorta

• Değerlendirmeler

• Mülkiyet devri

• vb.

Dijital ikizi doğrulayan aynı süreç, ürün için marka hizmetlerine gerçek veya yakın zamanda erişmek için kullanılabilir. Fiziksel ürünün durumunu veya sahipliğini etkileyen hizmetler zaman damgalıdır ve dijital ikize kriptografik tekniklerle bağlanarak kesintisiz, kronolojik bir olaylar zinciri oluşturur.

ÜRÜN ETİKETİ: Bir ürün kimliğini tek bir ürün birimine bağlayan analog, dijital veya malzeme tanımlayıcı. Bilinen seçenekler seri kodlar, QR Kodları, NFC Kodları ve dijital parmak izleridir

Blockchain Sahteleri Ayırt Edebilir mi ?

Blokzinciri kendi başına lüks sahte ürün salgınını iyileştirmez, ancak sahte ürünlerle savaşmak için kapsamlı bir marka stratejisinde yararlı bir yapı taşı olabilir.

Muhtemelen en büyük güç, milyonlarca lüks tüketiciyi bir ürünün orijinal olduğunu kendileri için hızlı ve kolay bir şekilde doğrulamaları için güçlendirmektir. Çevrimiçi alışverişin erişimi ve anonimliği, kopya endüstrisini ara sokak utancından yaygın küresel tehdide dönüştürdü. En büyük hasar, sahte ürünler orijinal olarak isteyen ve dolandırıldıklarını bilmeyen müşterilere markalı orijinaller olarak satıldığında meydana gelir.

Bir blokzinciri defterinde ürün kimlik doğrulamasına izin vermek, her orijinal ürünün, hizmete erişimi olan herkes tarafından çevrimiçi olarak gerçek zamanlı olarak doğrulanabilen benzersiz ve kopyalanamayan bir orijinallik sertifikasına (dijital ikizi) sahip olmasını sağlayarak sahte satışları ortadan kaldırma gücüne sahiptir. Ancak bu güç, ancak bir marka aynı zamanda dijital bir ikizi sanal dünyada temsil ettiği fiziksel ürüne bağlamak için güvenli ve erişilebilir bir teknolojiyi benimsediğinde gerçekleştirilebilir.

LVMH markalarının ve sahte ürünlerle mücadele etmek için blockchain’i benimseyen diğerlerinin, kimlik doğrulama sürecindeki bu hassas adımı nasıl müzakere edeceği görülecektir.

ETİKET GÜVENLİĞİ: Bir doğrulama sürecine tabi tutulduğunda, etiketin gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu ortaya çıkaran bir ürün etiketine gömülü açık ve gizli özellikler

Blockchain Tedarik Zincirini Şeffaflaştırabilir mi ?

Teorik olarak, evet. Blok zinciri dağıtılmış bir defter olduğundan, tek tek kayıtlar, bir bütün olarak ağın mutabakatı olmadan değiştirilemez. Blok zincirine kayıt olduktan sonra kayıtlar da değişmezdir, bu nedenle sahtekarlığı gizlemek için düzenlenemez veya değiştirilemezler.

Uygulamada, bir blok zincirindeki işlemlere aracılık edilecektir. Nelerin toplanacağına ve perakendeciler veya son tüketicilerle nelerin paylaşılacağına ilişkin kararlar marka sahibi tarafından belirlenir. İlk olarak lüks moda pazarlayan LVMH, çıtayı belirleyecek.

Veri kalitesi başka bir faktördür. Tedarik zinciri ağları, sahadan fabrikaya, satış noktasına ve ötesine uzanan yolda düzinelerce hatta yüzlerce tedarikçiye ve distribütöre dokunarak dünyaya yayılabilir. Bir platform verileri blok zincirine kaydedebilir, ancak verilerin doğru olduğunu garanti edemez.

Gelecekte Ne Olacak ?

Dağıtık sistemde işleyen bir defter, markaların tüketicileri bilgilendirmesi, ürün orijinalliğini sağlaması, sahteciliği bozması ve bir blokzincirinde geniş ölçekte tedarik zinciri şeffaflığı sunması için ihtiyaç duyacağı birden fazla yapı taşından yalnızca biridir.

AURA’nın kapsamını ve amacını tam olarak anlamak için LVMH’nin resmi duyurusunu beklememiz gerekiyor.

Ancak bir markanın hedeflerine bağlı olarak, AURA’ya veya başka bir blokzinciri girişimine katılmak, aşağıdakileri yapmak için süreçler de gerektirebilir:

• Tedarikçilerden tedarik zinciri verilerini toplayın

• Tedarik zinciri verilerini doğrulayın

• Fiziksel ürünleri bir dijital ikize bağlayın (ör. Akıllı etiket kullanarak)

• UX’i kullanıcıya ve hedefe göre kişiselleştirin (ör. Kimlik doğrulama, kayıt, tedarik zinciri şeffaflığı)

• Sahte kimlik etiketlerini algılama

• Müşteri hizmetlerini yönetin

• Kullanıcı verilerini GDPR ve tüm geçerli gizlilik düzenlemelerine (yerel, ulusal, bölgesel) uygun olarak yönetin

• Eyleme dönüştürülebilir içgörüler için kimlik doğrulama verilerini analiz edin

Gelişmeleri İzlemek
Rekabetçi Markalar, LVMH Tarafından Oluşturulan Bir Platforma Katılacak Mı ?

Muhtemelen. Coindesk makalesi, LVMH’nin tescilli bir çözüme yatırım yapmadan blockchain izlemenin avantajlarından yararlanmak isteyen rakip markalar için beyaz etiket formatında AURA’ya erişim sunmayı planladığını söyledi.

Holding dışındaki markaların bir dereceye kadar LVMH tarafından kontrol edilen bir ortamda veya marka ürünleri ve süreçleri hakkında hassas rekabet bilgilerine erişimi tam olarak kontrol edebilecekleri bir ortamda kendilerini daha rahat hissedip hissetmeyeceklerini göreceğiz.

Coindesk, LVMH’nin Fikri Mülkiyet Haklarını AURA’ya sahiplik ve erişim haklarını paylaşacak bir endüstri konsorsiyumuna devretme seçeneğini araştırdığını öne süren anonim kaynaklardan alıntı yaptı. LVMH’nin çok fazla kontrol uygulayacağından endişe eden markaların endişelerinin üstesinden gelebilecek bir çözüm.

Aura’da İzlenen Verileri Kimler Kontrol Edecek ve Erişime Sahip Olacak ?

Henüz bilmiyoruz. Coindesk, AURA’nın, LVMH tarafından dikte edilen bir başlangıç yapısıyla JP Morgan tarafından geliştirilen ethereum blok zincirinin izinli bir versiyonu olan Quorum üzerinde çalışacağını bildirdi. Bunlar, blok zincirinin halka açık alanlarında depolanan tüm verilere genellikle erişime sahip olan rollerdir.

AURA’ya katılıp katılmamayı değerlendiren markalar, şüphesiz platformun hassas rekabet bilgilerini depolamayı önerdiği yerleri — kamuya açık alanlarda veya özel alanlarda — ve hangi üyelerin herkese açık verileri görüntülemek için erişim haklarına sahip olacağını izliyor olacaklar.

Aura, Ürün Kimlik Doğrulaması İçin Bir Tak Çalıştır Çözümü Sunar mı ?

AURA’nın tam olarak çalışan bir uygulama olarak mı yoksa perde arkasında çalışan yalnızca arka uçta çalışan bir çözüm olarak mı sunulacağı henüz net değil. Her iki durumda da, AURA aracılığıyla ürün kimlik doğrulama hizmetleri sunmakla ilgilenen markalar, büyük olasılıkla, benzersiz ürün kimlikleri oluşturmak için protokoller, üretimde ürünleri etiketlemek ve ürün etiketlerini blok zincirindeki dijital ikizleriyle ilişkilendirmek için bir dizi ek yatırım gerektirecektir.

Markalar ayrıca, bir kimlik doğrulama veya ürün kaydıyla ilgili sorunlarla karşılaşan veya orijinal olduğuna inandıkları bir ürünü doğrulayıp sahte olduğunu keşfeden kişilere yardım dahil olmak üzere hizmeti desteklemek için yeni tüketici hizmetlerine ihtiyaç duyabilir.

Tedarik Zinciri Verilerinin Bir Blokzincirde Saklanması Ne Kadar Doğru ?

Bir işlem blokzincirine kaydedildikten sonra, kriptografik teknoloji, bir ürün kaydını ekleyen veya güncelleyen kişinin kimliği de dahil olmak üzere en yüksek güvenlik standardını garanti edebilir. Bununla birlikte, bu işlemde depolanan verilerin kalitesini veya güvenilirliğini garanti edemez.

Ürünle ilgili veriler güvenilir mi yoksa sahte mi? Kimden geldiğine bağlı. Eldeki ürün blok zincirinde izlenen aynı ürün mü? Markanın etiket güvenliği protokollerine bağlıdır.

Markalar Fiziksel Ürünleri Aura Üzerindeki Dijital İkizlerine Nasıl Bağlayacak ?

Doğrudan tüketicilere güvenli ve anında kimlik doğrulaması sağlamak, bir ürünü dijital ikizine bağlayan, ideal olarak akıllı telefon veya dijital cihaza sahip herkesin kullanması için bulunması ve erişmesi kolay bir formatta bir ürün etiketi gerektirir. Popüler seçenekler arasında NFC Kodları, QR Kodları, seri numaraları ve fotoğraf tabanlı “parmak izi” teknolojileri bulunur.

Bununla birlikte, ne LVMH ne de ortakları, AURA verilerinin ve hizmetlerinin tüketicilerle nasıl paylaşılacağını açıklamadı. Tüketicilerin ürün kayıtlarını doğrudan görüntülemek ve güncellemek için kullanabilecekleri bir etiket veya parmak izi teknolojisi bir seçenektir. Bir diğeri, mağaza personeli gibi bir markanın atanmış aracısı aracılığıyla özgünlük ve ilgili hizmetlerin onayını paylaşmaktır.

Dijital İkize Bağlanan Ürün Etiketi Bir Sahteci Tarafından Kopyalanırsa Ne Olur ?

Etiket güvenliği, tüketiciler tarafından kullanılmak üzere erişilebilen herhangi bir ürün kimlik doğrulama çözümündeki zayıf bağlantıdır. Bir ürün kimlik etiketinin ne zaman kopyalandığını veya değiştirildiğini tespit etmek için protokoller olmadığında, bir markanın, bir tüketicinin blok zincirinden elde ettiği bilgilerin aslında eldeki ürünle ilgili olduğunu garanti etmenin hiçbir yolu yoktur.

Kopyalanan veya Değiştirilen Ürün Etiketi Kimlik Doğrulama Sırasında Nasıl Algılanabilir ?

Etiket teknolojisine bağlıdır. NFC teknolojisi de dahil olmak üzere her bağımsız etiketleme donanımının bir sahtecinin istismar edebileceği zayıf yönleri vardır. Önemli olan, bu zayıflıkları anlamak, etkilenen kodları tanımlamak ve bir kimlik doğrulama sonucu döndürmeden önce ek analiz için bunları engellemektir.

Devrim Danyal
TBB Resmi #Blockchain #Kriptopara #Eğitmeni🔗#DijitalPara #Token #Blokzincir #Teknoloji #Danışmanı🔗#Konuşmacı🔗#IOT #AI #AR #VR🔗#Bitcoin🔗#FizikMühendisi🏍

GÜNCEL İÇERİKLER

Kripto Para Piyasasında Risk Yönetimi

Yazar John Augustus Shedd’in çok güzel bir sözü vardır, der ki; “bir gemi limanda güvenlidir fakat gemiler bunun için inşa edilmemişlerdir.” Gemilerin işlevleri...

Dolar Öldü mü? DXY Teknik Bakış

#DXY Doların öleceği konusunda bitmeyen spekülasyonlar, altın 8000$, gümüş 500$ olacak söylemlerine bir göz atalım istiyorum. Grafikler ve komplo teorisyenleri aynı...

2021’e Çin Astrolojisi ‘nden Bakış

Bitcoin’in 40.000 USD’lere dayanması ve beraberinde altkoinlerde gördüğümüz artışlar yeni yılda güzel bir heyecan dalgası getirdi. Piyasaya ilgi artarken yeni, iyi...

TRADE STRATEJİSİ NEDİR?

Tanımsal olarak daha önceden belirlenmiş olan kurallar doğrultusunda alım satım kararlarını vermek için kullanılan yöntemler/planlardır. Bir traderın...

İLGİLİ MAKALELER

Ethereum’un Yüksek İşlem Ücretleri

Ethereum üzerİnde İşlem yapıyorsanız yüksek İşlem ücretlerİ canınızı sıkıyor olmalı... Ethereum 'da...

Bitcoin Nedir?

"Bitcoin dağıtılmış ağ teknolojisini de içerdiği için tek bir sunucu üzerinde bulunmamaktadır. Bu da Bitcoin’in herhangi bir otorite ve merkez tarafından yönetilmediğini...

Yeni Süper Güç: Bilinçli Topluluklar

"Para ekonomisinin üstünlüğü her an ücret ile sürekli emeği her yerden satın alabilmesidir. Daha yüksek ücreti daha iyi imkanları sağladığınızda patronunun izni...

Bin Parçalı Puzzle: DeFi

Puzzle yapmayı sever misiniz? Bana belli bir parça sayısından sonra işkence gibi gelir, görselin içerisinde kaybolur ve hangi parçayı nereye koymam gerektiğini...
Cryptocurrencies: 9,879
Markets: 662
Marketcap: $ 2.64 T
24h Vol: $ 113.72 B
BTC Dominance: 45.74%