Bitcoin Nedir?

“Bitcoin dağıtılmış ağ teknolojisini de içerdiği için tek bir sunucu üzerinde bulunmamaktadır. Bu da Bitcoin’in herhangi bir otorite ve merkez tarafından yönetilmediğini göstermektedir.”

Takma adı Satoshi Nakamoto olarak bilinen bir geliştirici veya geliştirici grubu tarafından 2008 yılının Ekim ayında whitepaper’ı (bir uygulama, donanım veya sistemin kullanıcı tarafındaki teknik detaylarını anlatan döküman) gün yüzüne çıkmış, 3 Ocak 2009 gününde ise ilk (genesis) bloğu kazılarak 50 Bitcoin’in yaratılmasıyla ortaya çıkmış, 3 gün sonra ise ilk Bitcoin işlemi Satoshi Nakamoto tarafından kriptograf ve geliştirici Hal Finney’e 50 BTC gönderilerek gerçekleşmiştir. 

Bitcoin, dijital paranın temelini oluşturan pek çok konsept ve teknolojinin birleşiminden oluşmuştur. Açık kaynaklı yani tüm katılımcıların izin almaksızın çalıştırabildiği, geliştirebildiği ve kayıtlarına ulaşılabildiği yazılım protokollerinden oluşur. Ağdaki kullanıcılar internet vasıtasıyla Bitcoin’lerini ağda saklarlar ve bunları transfer edebilirler. Tüm alışılagelmiş para birimlerinin aksine tamamiyle sanaldır ve herhangi bir fiziki bir varlık değildir. Bitcoin gönderici ve gönderen arasında transfer edilen ve herhangi bir üçüncü tarafın dahil olmadığı ağdır tamamen eşler arası (peer to peer) işlemlerin yapıldığı bir ağdır. Kriptografi ve dijital imzaları içeren bir teknolojidir bu ve teknolojiler sayesinde insanlar BTC’lerinin sahipliğini ispatlamaktadırlar.

Dağıtılmış ağ teknolojisini de içerdiği için tek bir sunucu üzerinde bulunmamaktadır. Bu da Bitcoin’in herhangi bir otorite ve merkez tarafından yönetilmediğini göstermektedir.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Merkez bankalarında basıldığı gibi basılmaz. Madencilik adı verilen bir süreç sonunda oluşturulur. Bitcoin veri yığınlarının ki bu veri yığınları Bitcoin’de işlemlerdir kümelenmesinden oluşan adına blok denilen kümelerden oluşmaktadır. Bitcoin’de ortalama her 10 dakikada bir yeni bir blok oluşmakta ve madenciler cihazları ile bu 10 dakikada bir üretilen bloklardaki bir değeri (nonce değeri) bulmak için hash güçlerini kullanarak çözmeye çalışırlar. Her 10 dakikada bir özel donanımlar sonucu bulunan sayı sonucunda her blokta bulunan protokol gereği BTC ödülü madencilere dağıtılır ve böylece piyasaya yeni Bitcoin arz edilmiş olur. Blok ödülleri 4 yılda bir yarılanmaktadır bu duruma halving denilmektedir. İlk Bitcoin bloğunda 2009 yılında 50 BTC üretildi. Daha sonra bu sayı 4 yıl sonra 25 Bitcoin’e 4 yıl sonra 12.5 Bitcoin’e ve günümüz itibariyle de 6.25 Bitcoin’e düşmüştür. Bitcoin arzı giderek yavaşlamaktadır.

Toplam’da 21 milyon adet BTC vardır, böylece BTC sınırlı bir varlık ve nadir olma özelliği taşımaktadır. Bitcoin’lerin madencilik ile 2140 yılına kadar üretilmesi öngörülmektedir.

Para basmak beraberinde birçok problemi de beraberinde getirmektedir. Bu problemlerden bir tanesi kalpazanlık yani bir bakıma çifte harcama problemidir. Aynı seri numaralı birçok banknot basılabilir ve tarihte bu açıdan pek çok sorunla karşılaşılmıştır. BTC bu sorunu dijital imza ve kriptografinin gücüyle çözmüştür. 

Bitcoin’den önce de dijital para denemeleri vardır ancak bu sistemlerin çoğu merkezi sistemler olarak karşımıza çıkmıştır. Bitcoin, daha önce yaratılmış b-money ve HashCash isimli dijital paraların yolundan gitmiş ve bunların birleşiminden ortaya çıkmıştır. Bitcoin ilk defa protokolü sayesinde eşten eşe işlem yapmayı sağlayan merkezi olmayan bir protokol ortaya koymuştur. Blockchain teknolojisi sayesinde ise tüm kayıtlar şeffaf bir şekilde izlenebilmektedir. Tüm işlemler merkezi olmayan şekillerle onaylanmakta ve merkezi olmayan protokol sayesinde yeni Bitcoin’ler üretilmektedir.

Bitcoin’i Nasıl Elde Edersiniz?

Borsalar: Dünyada ve ülkemizde pek çok kriptopara borsasından TL ya da Dolar karşılığı BTC alabilirsiniz. Ancak borsadaki adreslerde bulunan Bitcoin’ler sizin kontrolünüzde değildir. Kendi kontrolünüzde olması için BTC cüzdan adresinizin özel anahtarı (private key) sizde olmalıdır. Özel anahtar sadece sizde bulunması gereken ve kimseyle paylaşılmaması gereken karışık harf ve rakamlardan oluşan bir anahtardır bu anahtar kimin eline geçerse o cüzdandaki Bitcoin’lerin sahibi o olur.

Madencilik: ASIC adı verilen yani sadece bir uygulamaya veya protokole yönelik üretilen donanımlar sayesinde Bitcoin madenciliği yaparak da blok ödüllerini kazanıp Bitcoin elde edebilirsiniz ancak 2020 itibariyle blok ödülleri çok düştüğü için eski yıllara nazaran daha az karlı olacaktır bu durum.

Bir arkadaşınızın size Bitcoin göndermesi: Eğer bir Bitcoin adresi yarattıysanız kendinize herhangi bir özel anahtara sahip olduğunuz cüzdanda size birisi Bitcoin gönderdiği zaman da Bitcoin sahibi olmuş olursunuz.

Stratradehttps://twitter.com/stratrade_
Co-founder @cryptonnetwork Co-founder http://asklepion.io #Researcher #Thinker #Podcaster #Blockchain #DLT #Technology email: stratrade@cryptonn.com email: stratrade@protonmail.com

GÜNCEL İÇERİKLER

Kripto Para Piyasasında Risk Yönetimi

Yazar John Augustus Shedd’in çok güzel bir sözü vardır, der ki; “bir gemi limanda güvenlidir fakat gemiler bunun için inşa edilmemişlerdir.” Gemilerin işlevleri...

Dolar Öldü mü? DXY Teknik Bakış

#DXY Doların öleceği konusunda bitmeyen spekülasyonlar, altın 8000$, gümüş 500$ olacak söylemlerine bir göz atalım istiyorum. Grafikler ve komplo teorisyenleri aynı...

2021’e Çin Astrolojisi ‘nden Bakış

Bitcoin’in 40.000 USD’lere dayanması ve beraberinde altkoinlerde gördüğümüz artışlar yeni yılda güzel bir heyecan dalgası getirdi. Piyasaya ilgi artarken yeni, iyi...

TRADE STRATEJİSİ NEDİR?

Tanımsal olarak daha önceden belirlenmiş olan kurallar doğrultusunda alım satım kararlarını vermek için kullanılan yöntemler/planlardır. Bir traderın...

İLGİLİ MAKALELER

STOP LOSS Nedir? 10 Madde ile STOP LOSS’un Önemi

STOP LOSS Nedir? Borsada menkul kıymet, coin veya hisselerin belirli bir fiyata ulaşınca satılmaları için verilen talimata...

Kişiliğe Göre Trade Çeşitleri

"Sürekli işlem tarzını değiştirmek, o işlem tarzına uygun strateji ve analiz yetkinliğini değiştirmeyi gerektirir. Bu değişkenler uzmanlık için gerektiren bilimum gereksinimleri...

Ethereum’un Yüksek İşlem Ücretleri

Ethereum üzerİnde İşlem yapıyorsanız yüksek İşlem ücretlerİ canınızı sıkıyor olmalı... Ethereum 'da...

Borsaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Kripto Borsasına Yeni Başlayanlar İçin: CryptonN ekibi olarak tavsiyeler ve paylaştığımız bilgiler, borsaya yeni...
Cryptocurrencies: 9,353
Markets: 643
Marketcap: $ 2.29 T
24h Vol: $ 133.54 B
BTC Dominance: 39.76%