Bitcoin Natal Haritası ‘ndan Notlar

Dünya nüfusunun büyük bir kısmı henüz Bitcoin’den haberdar olmasa da, yeni fikirlere açık, düzenin ne yönde evrildiğini gören küçük  de olsa bir kitle bu büyük potansiyelin peşine düşmüş durumda.

Bitcoin’in yaratıcısı veya yaratıcılarının “Satoshi Nakamoto” takma ismiyle 31 Ekim 2008 tarihinde bir white paper ile dünyaya tanıttığı bu fikirsel yapı,  mevcut finansal düzendeki sorunlara da bir başkaldırı niteliğindeydi. Genesis Blok olarak adlandırılan ilk Bitcoin bloğu ise 3 Ocak 2009’da oluşturuldu. Bitcoin’in doğuşu adına bir diğer önemli tarih ise Bitcoin.org internet adresinin alındığı gün olan 18 Ağustos 2008.

Bu noktada bazı astrologlar doğum haritası  için 3 Ocak’ın baz alınması gerektiğini savunurken, fikrin dünyaya tanıtıldığı tarihi başlangıç kabul edenler de var. İnsanlar için doğum haritası çıkarırken ilk nefes alınan an önemlidir. Ancak Bitcoin gibi canlı olmayan, felsefesi olan bir girişim ve aynı zamanda bir dijital para birimi için her iki bakış açısı da geçerli olabilir.

Bitcoin ve Astroloji

Bu yazıda çoğunluğa uyarak Genesis Bloğun oluşturulma tarihi üzerinden bir doğum haritası incelemesi yaptım.  Ancak şunu da söylemeliyim ki, her iki harita için de zaman zaman geçmiş büyük fiyat hareketlerini inceliyorum ve ikisi açısından da önemli tutarlı noktalar yakalamak mümkün. Bu örneklemeleri gelecek yazılarımda bulabilirsiniz. Örneğin Bitcoin’in %30 düştüğü bir tarihte günlük kritik etkiler nelermiş ve benzeri etkiler hangi tarihlerde tekrar karşımıza çıkacak gibi…

Doğum yeri için de farklı fikirler söz konusu, yine çoğunluk Londra veya Dublin (ikisi açısından haritalar çok benzer) derken Tokyo ve Amerika’da farklı şehirler öne  sürenler de var.

Bu noktada astrolojik terimlere fazla girmeden harita üzerinden yapabileceğimiz genel çıkarımları paylaşmak istiyorum.

Bitcoin Doğum Haritası

Bitcoin daha çok dişil enerjinin hakim olduğu bir haritaya sahip ve doğum haritasına göre uzun yıllar gündemde olacak.

7.evin Kova burcunda yer alması, Bitcoin yatırımcılarının özgür ve bağımsız hareket etme tutkusuna işaret ediyor.

Venüs’ün konumu benzersiz, kural yıkıcı, yenilikler getiren aynı zamanda büyük iniş çıkışların göstergesi bir enerjiye sahip.

Mars da haritada öne çıkan bir başka unsur, özgünlük ve yeni konseptler yaratma gücüyle birlikte, kontrol edilemez, zaman zaman yıkıcı olabilecek bir potansiyelin göstergesi.

Bitcoin’in Satürn Uranüs karşıtlığında ortaya çıkması da bir tesadüf değil. Uranüs uyanış ve devrim ile ilişkilidir. Satürn-Uranüs döngüsü, mevcut yapıları yıkmak ve yeniden inşa etmekle ilgilidir. Ekonomik kriz dönemleri ile ünlüdür.

Değişim getiren kolektif güçlerin çarpışmasıyla ilişkilidir. Yıkıcı yenilikler o zamanlarda ortaya çıkar. Bitcoin bu yeniliklerin sonucudur. Bu nedenle, Bitcoin’in para algısını ve Merkez Bankalarının kontrolündeki finansal sistemi  değiştirme potansiyeli çok yüksek.

Bitcoin Satürn-Uranüs karşıtlığında ortaya çıktığı için bu iki gezegenin etkileşimleri fiyat hareketleri açısından çok önemli. 2017-2018 Saturn-Uranüs üçgen yaptı, 2021-2022’de kare, 2032’de ise kavuşum var. 2032’de  $BTC ödül yarılanması (halving)var aynı zamanda. Olası etkilerini ileride daha detaylı yazacağım.

Doğum haritasında gezegenlerin konumu aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

Güneş 6.evde Oğlak burcunda | Hizmet sektörü, idealizm

Ay 9.evde Koç burcunda | Özgürlük, kitleleri sürükleme potansiyeli

Jüpiter 6.evde Oğlak | Şans, sağlık ve hizmet sektöründe başarı

Satürn 3.evde Başak | Kurallara ve düzene uyma konusunda zorlanma

Uranüs 9.evde Balık | Beklenmedik, düzen yıkıcı, uyandırıcı, yeni realite

Neptün 7.evde Kova | İdealizm, global kitlesel hareketler

Gelelim güncel duruma:

2021’de Bitcoin Boğası Devam Edecek Mi?

Bitcoin için yeni ATH’yi kutladığımız bu günlerde yükseliş trendi devam ediyor. 23 Eylül’de başlayan etkiler bu trendi sağlamlaştırdı.

Bununla birlikte Merkür’ün 26 Kasım-15 Aralık arası zayıf etkide olması ve ardından gelecek 21-22 Aralık Kış Gündönümü temkinli olunması gerektiğini söylüyor. Ciddi oranda düzeltmeler olması beklenebilir.

Satürn’ün 20 Aralık 2017’de Oğlak burcuna geçişi ile Bitcoin için zirveden aşağıya gelen trend başlamıştı. 17 Aralık 2020’de ise Satürn’ün Kova burcuna geçişi yeni bir dönemin başlangıcı olacak. 2021’de Bitcoin’in yeni zirveler ile çok daha fazla kişiyi kendine çekeceğini ve ilgi odağı olmaya devam edeceğini söyleyebilirim.

GÜNCEL İÇERİKLER

Kripto Para Piyasasında Risk Yönetimi

Yazar John Augustus Shedd’in çok güzel bir sözü vardır, der ki; “bir gemi limanda güvenlidir fakat gemiler bunun için inşa edilmemişlerdir.” Gemilerin işlevleri...

Dolar Öldü mü? DXY Teknik Bakış

#DXY Doların öleceği konusunda bitmeyen spekülasyonlar, altın 8000$, gümüş 500$ olacak söylemlerine bir göz atalım istiyorum. Grafikler ve komplo teorisyenleri aynı...

2021’e Çin Astrolojisi ‘nden Bakış

Bitcoin’in 40.000 USD’lere dayanması ve beraberinde altkoinlerde gördüğümüz artışlar yeni yılda güzel bir heyecan dalgası getirdi. Piyasaya ilgi artarken yeni, iyi...

TRADE STRATEJİSİ NEDİR?

Tanımsal olarak daha önceden belirlenmiş olan kurallar doğrultusunda alım satım kararlarını vermek için kullanılan yöntemler/planlardır. Bir traderın...

İLGİLİ MAKALELER

2021’e Çin Astrolojisi ‘nden Bakış

Bitcoin’in 40.000 USD’lere dayanması ve beraberinde altkoinlerde gördüğümüz artışlar yeni yılda güzel bir heyecan dalgası getirdi. Piyasaya ilgi artarken yeni, iyi...

2021’de Bitcoin ve Hasretle Beklenen Boğa Koşusu

2021 Bitcoin Boğası Sonunda 2021 bitcoin boğası, tahminimizden önce başladı demek çok da yanlış olmaz. Bitcoin tarihinde ilk...

Borsaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Kripto Borsasına Yeni Başlayanlar İçin: CryptonN ekibi olarak tavsiyeler ve paylaştığımız bilgiler, borsaya yeni...

Bitcoin Nedir?

"Bitcoin dağıtılmış ağ teknolojisini de içerdiği için tek bir sunucu üzerinde bulunmamaktadır. Bu da Bitcoin’in herhangi bir otorite ve merkez tarafından yönetilmediğini...
Cryptocurrencies: 9,879
Markets: 662
Marketcap: $ 2.64 T
24h Vol: $ 113.72 B
BTC Dominance: 45.74%