BaaS (Blockchain as a Service – Servis olarak BlokZincir)

0
454

Teknoloji dünyasının yükselen trendlerinden olan BaaS (Blockchain as a Service – Servis olarak BlokZincir), aslında bir çeşit SaaS(Software as a Service- Servis olarak Yazılım) modeli olarak karşımıza çıkmakta. 

BaaS’ı dağıtık defter yapısına sahip, bulut üzerinden şirketlerin kullanımına sunulmuş bir SaaS modeli olarak da adlandırabiliriz. 

Blokzincir teknolojisinin gelişmesiyle şirketlerin bu platformlarda proje üretme ihtiyacı artarken IBM, Microsoft ,Oracle, Amazon Webservices gibi global şirketlerin müşterilerine daha kolay ve hızlı çözümler sunma konusunda rekabet halinde olduğunu görüyoruz.

Bugün teknolojideki ilerlemelerin hızı ve derinliği, insanlık tarihinin en olağanüstü dönemi olan dördüncü endüstri devrimini müjdeledi. Bu hızlı teknolojik değişim sürecinde şirketlerin yeni bilgi teknolojisi becerilerini kadroda sürekli istihdam etmesi ve gerekli donanım yatırımlarını güncel tutması giderek zorlaşmakta.

BaaS iş modeli bulut tabanlı çözümlerle bu noktada devreye girmekte. Bu iş modelleri tüm iş zorlukları için her derde deva olmasa da, temel yetkinlikleri BT dışındaki alanlarda kalan kuruluşlar için BT dönüşümünü daha basit ve daha az riskli hale getirmeyi başarıyorlar.

BaaS nedir

Bulut tabanlı BaaS platformları, şirketlerin sıfırdan bir blokzincir oluşturmak yerine varolan altyapı üzerinden kendi projelerini geliştirmelerine imkan vererek, akıllı kontratlar ve merkeziyetsiz uygulama geliştirme imkanları sunuyorlar. Bunu yaparken şirketler güvenlik, performans ve yedekleme ayarları gibi konularda platformun hazır imkanlarını kullanmaktalar.

Firmalar neden BaaS kullanmayı tercih edebilir?

Tüketiciler ve işletmeler blockchain teknolojisine uyum sağlamaya giderek daha istekli. Bununla birlikte, bir blok zincirinin oluşturulmasında, yapılandırılmasında ve işletilmesinde ve altyapısının korunmasında yer alan teknik karmaşıklıklar ve operasyonel ek yük genellikle bir engel oluşturur.

Birçok endüstrideki BT kuruluşları, Blokzincir teknolojisini benimsemenin stratejik avantajlarını giderek daha fazla araştırıyor. Bununla birlikte, teknik karmaşıklıklar, alan uzmanlığı eksikliği, blokzincirin geliştirilmesi ve işletilmesiyle ilgili operasyonel gider maliyetleri ve altyapının sürdürülmesi, karar vericileri zorlamakta. BaaS  modeli bu sorunlara  çözüm potansiyeli taşıyor.

Tabi hangi BaaS sağlayıcı ile çalışılacağı da çok önemli. Doğru sağlayıcıyı seçmek, işletmelere, başlangıç ve genel gider maliyetleri konusunda endişeye gerek kalmadan, yetenekli ve deneyimli Blokzincir geliştiricilerine, süreç ve yönetim uzmanlarına, geliştirme ve dağıtım için tüm bulut altyapısına erişim sağlayacaktır. Ayrıca, çoğu durumda tanınmış bir BaaS ortağı, sistemleri daha güvenli hale getirmek için kullanılabilecek zengin bir pratik deneyim ve bilgeliğe sahiptir. Bu, şirket içinde geliştirime oranla uğraşmak zorunda kalacağınız risk sayısını önemli ölçüde azaltır.

Güvenlik endişesi nasıl aşılır:

Şirketlerin verilerini emanet etmesi hassas bir konu, devletlerin yaptığı veri gizliliği ve koruma düzenlemelerinin ardından gün geçtikçe  güvenlik standartları daha da kritik hale geliyor. Blokzincir teknolojisi geçmiş verinin değiştirilemezliği prensibiyle güven konusunda olumlu şekilde algılanmakta ve ilgi görmekte.

Dağıtık defter teknolojisi, verileri ve işlemleri güvence altına almak için ortak anahtar şifreleme, karma, dijital imzalar ve diğer bazı mekanizmaları kullanır. Ancak bu yöntemlerin çoğu doğru şekilde uygulanmadığında güvenlik açıkları oluşturabilir.

 Blokzincir platformlarındaki basit hatalar ciddi sorunlara neden olabilir ve öngörülemeyen durumlara yol açabilir, tüm sistemi riske atabilir. Bu nedenle, bir sözleşme imzalamadan önce, BaaS tedarikçisini iyice değerlendirmek ve bu konudaki referanslarını detaylı incelemek gerekir.

BT Departmanının, sözleşmeye girebilecek güvenceler ve garantiler de dahil olmak üzere, hizmet standartlarını ve beklentileri açıkça tanımlaması faydalı olacaktır.

BaaS modeli nasıl çalışır

BaaS, üçüncü bir tarafın diğer kuruluşlar adına blockchain ağlarını kurduğu, barındırdığı ve sürdürdüğü iş modelidir. Harici servis sağlayıcı altyapının ölçeklenebilirliği ve bakım konularından da sorumludur.

Aslında, bir BaaS sağlayıcısının rolü bir web sağlayıcısınınkine benzer. BaaS, işletmelerin bulut tabanlı servis sağlayıcılar tarafından yönetilen bir blockchain ekosisteminde blockchain uygulamaları ve akıllı sözleşmeler geliştirmelerine ve barındırmalarına yardımcı olur.

BaaS operatörü genellikle bant genişliği yönetimi, uygun kaynak tahsisi, barındırma gereksinimleri ve veri güvenliği özellikleri gibi destek faaliyetleri sunar. Sonuç olarak, işletmeler blockchain’i yönetmenin günlük karmaşıklıkları hakkında endişelenmeden ana işlerine odaklanabilirler.

BaaS modelini tercih ederek şirketler kendi iş süreçlerine ve rekabet stratejilerine yoğunlaşabilir ve blokzincir platformunun yönetim detaylarını servis aldıkları teknoloji firmasına bırakabilirler. Uzman ve güvenilir firmaları tercih ederek kurumsal uygulamaları için  maliyet ve risk yönetimi açısından da avantaj sağlayacaklardır.

Müşterinin iş gereksinimlerine bağlı olarak, BaaS ortağı Blockchain ağını, Ethereum, Bitcoin, Hyperledger Fabric, R3 Corda  gibi dağıtılmış defterlerde yapılandırabilir. Ayrıca, bir hizmet ortağı olarak,  blockchain ile ilgili tüm kritik servisleri sürdürme ve altyapıyı çalışır durumda tutma sorumluluğunu üstlenir. BaaS sözleşmeleri ayrıca bant genişliği yönetimi, kaynakların optimizasyonu, olay yönetimi, sistem performansını izleme ve hack girişimlerinin önlenmesi gibi proaktif güvenlik gözetimi ve destek faaliyetlerini de içerir.

BaaS’ın getirdiği fırsatlar

Fortune Business Insights’ın  raporuna göre BaaS market büyüklüğünün 2027 yılında 25  milyar dolara ulaşması bekleniyor. Aynı raporda bu alanda perakende ve e-ticaret şirketlerinin öncü olacağı belirtilmiş.

BaaS bu nedenlerden dolayı son zamanlarda önemli bir ivme kazanmakta. Birçok şirket için, bulut hizmetlerini BaaS ile eşleştirmek çok değerli olabilir. BaaS teknolojisinin kişiselleştirilmiş esnekliği, işletmelerin entegrasyonlarını uyarlayarak sistemsel sorunları aşmasını sağlayabilir.

BaaS, şeffaflık, verimlilik ve maliyetle ilgili karmaşık sorunları basit bir şekilde çözebilir, böylece kurumsal blockchain uygulamalarının önünü açabilir.

Bu BaaS modelini tercih ederek, şirketler, kendi pahalı şirket içi bilgi işlem kaynaklarına yatırım yapmak zorunda kalmadan, blockchain teknolojisinin sıkça bahsedilen faydalarından (şeffaflık ve veri güvenliği gibi ) yararlanabilirler.

BaaS’ın artı ve eksileri

Potansiyel müşteriler bir BaaS hizmet ortağı ile anlaşma yapmadan önce fırsatları ve tehditleri detaylı analiz etmek isterler.  İşte bu konuda dikkate alınması gereken bazı başlıklar:

 • Maliyet Avantajı

Çoğu zaman, işletmeler bir BT servis sağlayıcısıyla işbirliği yapmayı kabul ettikleri zaman maliyet tasarrufunun ötesinde bir değer ararlar. Aynı şey BaaS için de geçerli olmakla birlikte maliyet ve çaba avantajı  BaaS projelerinde özellikle öne çıkmakta.

 • Kullanım Kolaylığı

BaaS sağlayıcıları genellikle, temel programlama bilgisine sahip kullanıcılar tarafından kısa  bir süre içinde kurulabilen özelleştirilebilir şablonlar ve tak-çalıştır modüller sağlar. Kuruluşların araştırma ve planlama aşamasında yer alan tüm öğrenme eğrisini ve yatırımları atlatmasına yardımcı olur.Bu nedenle, mimarilerini sıfırdan inşa etmek yerine, işletmeler mevcut sistemler ve uygulamalarla entegrasyon için bir BaaS  ortağı tarafından sağlanan hazır platformları ve şablonları kullanabilirler.

 • Ayarlarla Sistemi Uyarlayabilme

BaaS, işletmelerin hazır platformları ve şablonları kullanmasına izin verdiğinden, şirket içi geliştirme ekibi öncelikle kendi iş gereksinimlerine odaklanabilir, tanınan uyarlama imkanları dahilinde  projenin ayarlarını yönetebilir. Blockchain’in altyapısı kurulduktan sonra, BaaS ortağı genellikle bant genişliği yönetimi, kaynak tahsisi, barındırma ve güvenlik gözetimi ile sistemi korur. 

 • İşgücü ve Kaynak Optimizasyonu

Dışarıdan hizmet alımı, personel istihdamı, ekipman alanı, güç ve soğutma açısından iş yükü ve maliyetlerin azalması anlamına gelir. Bu, kuruluşun BT personelinin iş için daha kritik ve değer katan projelere katılmasına imkan yaratır.

 • Blokzincir teknik detaylarında ileri düzey uzmanlık gerektirmeden uygulama geliştirebilme

Blockchain hala gelişmekte olan bir teknolojidir ve birçok kuruluş henüz teknolojinin nasıl çalıştığına dair derinlemesine bir anlayışla donatılmamıştır. Bu senaryoda, yetersiz bilgi ile alınan bir uygulama kararı, mevcut iş süreçlerini önemli bir başarısızlık ve boşa harcanan yatırım riskine sokabilir.

 • Şeffaflık ve kontrol eksikliği

Bulut tabanlı ve Tak-çalıştır BaaS modellerinin çoğunda, altyapı, kaynaklar ve teknik deneyime  BaaS sağlayıcısı sahiptir. Sağlayıcı oluşan sorunlarda şeffaf ve bilgi paylaşımcı olmaz ise; Bu, teknik sorunlar ortaya çıktığında sahadaki gerçek durumun yanlış anlaşılmasına yol açabilir. Servis arızası veya harici sabotaj gibi kritik olayların meydana geldiği zamanlarda, müşteri BaaS ortağı tarafından sağlanan bilgilere tamamen güvenmek zorunda kalacaktır. Bazen, bu tür durumlar iki taraf arasında güvensizliğe yol açabilir.

 • Veri Uyuşmazlıkları

Kullanılan küresel blokzincir için veriler farklı coğrafyalarda paylaşıldığında veya BaaS sağlayıcısının ana sunucuları farklı ülkelerde veya ekonomik yaptırımlar altındaki bölgelerde barındırıldığında, düzenleme ve uyumluluk konusunda kötü süprizlerle karşılaşma olasılığı gündeme gelebilir.

 • İş devamlılığı

Çoğu hizmet sözleşmesi, servis sağlayıcının veya ortağın iş yerinde olacağı ve gerekli olduğu sürece veya en azından sözleşme süresi boyunca hizmet seviyesi sözleşmelerinin şartlarına uygun olarak işletmeyi hizmetle destekleyebileceği varsayımına dayanarak yürütülür.Bununla birlikte, günümüzün dinamik iş ortamında, sağlayıcının sektörde kalacağından emin olmak kolay değildir. Aynı şey BaaS için de geçerli. Servis sağlayıcı, Blockchain’in uygulanmasından birkaç yıl sonra iflas ederse veya başka bir şirketle birleşirse, hizmet kesintileri olasılığı birçok kez artabilir.

Firmaların platformları:

BaaS o kadar popüler hale geldi ki, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin artık özel BaaS departmanları var. 

Öne çıkan, kurumsal dünyada tercih edilen BaaS seçeneklerini söyle sıralayabiliriz:

Amazon Web Services

IBM Blockchain Platformu

Microsoft Azure

Oracle Blockchain Bulut Hizmeti

Alibaba Blockchain Bulut Servisi

Huawei Blockchain 

R3-Corda

Daha küçük ölçekte bazı yenilikçi BaaS  şirketlerini ise Altoros, Blockstream, Bloq, Dragonchain, Factom, Innominds, PayStand, Skuchain, Symbiont ve tZERO olarak sayabiliriz.

BaaS hizmet ortağı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Bir BaaS ortağı seçerken göz önünde bulundurulması gereken noktaları özetlersek:

 • Servis Sağlayıcının geçmiş BaaS referansları
  BaaS iş ortağının, yürütmeyi planladığınıza benzer bir ölçekte ve ortamda Blockchain teknolojisini geliştirme ve dağıtma konusunda kanıtlanmış bir deneyime sahip olduğundan emin olun. Mümkünse, önceki müşteriler tarafından sağlanan referans kişilerle görüşün.
 • Kaliteye bağlılık
  Herhangi bir kurumsal uygulama veya yazılım uygulama projesinde kalite çok önemlidir. Blockchain de bundan farklı değil. Tedarikçinin kalite, süreç ve standartlara olan bağlılığını teyit edin.
 • Güvenlik Garantisi

Önerilen uygulama planında güvenlik garantisindeki potansiyel boşlukları arayın. Dağıtık defterler söz konusu olduğunda ufak bir hata ciddi sorunlara neden olabilir.

 • İşletim sistemlerinin seçimi
  Kuruluşunuza benzer işletim sistemleri için bulut tabanlı çözümler sunma konusunda satıcının deneyimini değerlendirin. Ayrıca, yeni Blockchain altyapısının eski sistemlerinizle sorunsuz bir şekilde entegre olacağından emin olmanız gerekir.
 • Kullanım Kolaylığı
  Önerilen Blockchain özellikli sistemlerin ve süreçlerin kullanıcı dostu ve benimsenmesi kolay olduğundan emin olun. Sonuçta, çalışanlarınızın kullanması veya gezinmesi zor olan bir sisteme ihtiyacınız yoktur, bu adaptasyon oranlarını ve iş sonuçlarını olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Fiyatlandırma ve Destek
  Fiyatlandırma ve dağıtım sonrası destek seçeneklerini dikkatlice analiz edin. Yalnızca kuruluşunuz için en yüksek değeri sağlayan seçenek için ödeme yapın.

Sonuç  ve öneriler

BaaS, blockchain teknolojisinin yaygın bir şekilde benimsenmesini ve özellikle KOBİ’ler tarafından çeşitli sektörlerde ve işletmelerde daha yaygın kullanılmasını sağlayacak bir katalizör olabilir.

Dünya Ekonomik Forumu’na göre, blockchain teknolojisi dünya çapında ticaret finansmanındaki boşluğu kapatmada etkili olabilir. Şeffaflık, değişmezlik ve izlenebilirlik vazgeçilmez hale geldikçe, Tedarik Zinciri süreçleri bağlamında KOBİ’ler tarafından da benzer faydalar elde edilebilir. KOBİ’ler için blockchain’in bu potansiyel avantajları, önümüzdeki yıllarda BaaS pazarının büyümesine önemli bir destek sağlayabilir.

Bu nedenle, BaaS, KOBİ’lerin blockchainden yararlanmaları için harika bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor.

Bir hizmet olarak Blockchain, kuruluşunuzun rekabet avantajını yakalamasına,araştırma, planlama, kaynaklar ve altyapıya önemli yatırımlar yapmak zorunda kalmadan işinizi geleceğe hazır hale getirmesine yardımcı olabilecek umut verici bir tekliftir. Ayrıca, sektördeki meslektaşlarınız arasında lider ve öncü rolünü üstlenmenizi sağlar. Proaktif olarak yönetilen risklerle, güvenilir bir BaaS ortağı bir sonraki büyük teknoloji sıçramasını gerçekleştirmenize yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz