2021’de Bitcoin ve Hasretle Beklenen Boğa Koşusu


2021 Bitcoin Boğası

Sonunda 2021 bitcoin boğası, tahminimizden önce başladı demek çok da yanlış olmaz. Bitcoin tarihinde ilk Jüpiter dönüşünü yaşadığımız şu günler heyecan verici fiyat hareketlerine sahne olmakta. 15-20 Aralık arası olumlu etkiler altında olduğumuzu paylaşımlarımda belirtmiştim. Merkür’ün zayıf enerjide olduğu Akrepten çıkması, Satürn’ün fiyat üzerindeki baskısının kalkması ve  aynı zamanda 12 yılda bir gerçekleşen şanslı Jüpiter Dönüşü görülüyor. Bunlar ile birlikte Bitcoinin 2021’den önce boğa dönemine geçişine, 20bin doları hızla geçtiğine şahit olduk.

Açıkçası olumlu olacağını düşünmekle birlikte bu kadar artışı, dolayısı ile Bitcoin boğasını 2021’den önce beklemiyordum. Son birkaç gün astrolojinin fiyat hareketlerine etkisine inancımı ciddi şekilde arttırdı ve bu konudaki motivasyonumu yükseltti.

Piyasadaki mutlu hava devam ederken, öncelikle  yakın zamanda  gözlenecek önemli astrolojik etkilere bakalım:

Satürn Jüpiter Kavuşum(21 Aralık 2020)

Yaklaşık 20 yılda bir yaşanan bu kavuşum çok önemli bir güç savaşı aslında.

Jüpiter’in iyimser, olumlu, genişleten etkisi ile Satürn’ün sınırlayıcı, kontrol atına almaya çalışan, disipline eden baskısının bir çarpışmasını izleyeceğiz. 21 Aralık günü için fiyat değişimini tahmin etmek çok zor, sürprizli bir gün olabilir. Ben izleyip duruma göre pozisyon almayı tercih ediyorum.

Astrolojinin istatistiki bilgilere dayandığını da biliyorsunuz, örneğin bu kavuşum için astrologlar 2002 yılında hayatınızda neler olmuştu dönüp bir bakın, benzer süreçler tekrar edebilir diyorlar.  2002’de ne Bitcoin ne de kriptopara piyasaları henüz olmadığına göre iddialı bir tahmin yapmamız mümkün değil.

Profesyonel bir astrolog olmadığımı astrolojiye ilgimin sadece kripto paralarla ilgili trend değişimlerini yakalama çabasından ibaret olduğunu da belirtmek isterim.

4 yıldır bu piyasada işlem yapan biri olarak fırsatların her zaman olacağını , önemli olanın elimdekini korumak ve büyük riskler almadan istikrarlı bir şekilde yatırımlarımı büyütmek olduğunu düşünüyorum.

Sürekli öğrenerek ve günceli takip ederek aynı zamanda astroloji gibi yardımcı bilgileri de dikkate alarak bunu yapmak mümkün. CryptonN ekibinin kripto borsasına yeni başlayanlar için tavsiyelerini okuyabilirsiniz. Tabi bir yatırımcı gözüyle bazı riskleri bildiğiniz zaman işlem yapma konusunda kararsız kalabileceğinizi de söylemeliyim. Haritaların gösterdiği risklerden habersiz biri günlük al-sat işlemlerine devam ediyor ve çok daha fazla kazanıyor olabilir.  Risk gördüğümüz her durumda mutlaka büyük düşüşler olacak diye de bir kural yok.

Astrolojide olayların etkileri mutlaka o an ile sınırlı değildir, öncesinde sonrasında aylara varan etki alanları vardır. Bunlara dayanarak enerjilerin savaştığı, yönü tahmin etmenin güç olduğu dönemlerde riskimi azaltmayı, pozisyonlara stop koymayı, mümkün olduğunca nakite geçip beklemeyi tercih ediyorum. Ancak beklentim 2021 bitcoin boğası ile gündem olacağı için pozisyonumu ona göre belirledim.

Dalgalı denizde balık tutmak ya da sahilde fırtınanın geçmesini, denizin sakinleşmesini beklemek kişisel bir seçimdir elbette.

Diğer önemli astrolojik etkilerse şunlar:
  • Satürn’ün Kova Burcuna geçişi (17.12.2020)
  • Satürn Uranüs Karesi (2021-2022)
  • Vedik Astrolojiye göre Rahu(Boğa) / Ketu (Akrep)(23.09-2020-12.04.2022)

Astrolojiden anlayan arkadaşlar yorumlarımda hem Batı astrolojisinden hem de Vedik astrolojiden faydalandığımı görebilirler. Her ikisi için yerleşimler değişiklik gösterir ve harita yorumlama teknikleri de farklıdır. O yüzden biri açısından yaptığım yorum, belirttiğim tarih diğerinde geçersiz veya hatalı gibi görünebilir.

Vedik astrolojiye göre:

11 Aralık’ta Venüs’ün Güneş, Merkür ve Rahu’nun(hepsi transitler) olduğu Akrep burcuna geçişi ile olumsuz bir etkileşim olacağını, 11-15 Aralık arasında düşüşler görülebileceğini paylaşımlarımda vurgulamıştım.  5.evde yaşanan bu toplanma sebebiyle borsalarda spekülasyonlar, hacklenme haberleri olabileceğini düşünmüştüm.Büyük bir düşüş veya yükşeliş yaşanmadı.  Ancak Mt.Gox davasının yeniden gündeme gelmesiyle tedirgin edici bir havanın oluştuğunu ve piyasanın düşüş yönlü bir beklentiye girdiğini gözlemledik.

15 Aralık’ta Güneş’in ardından Merkür’ün bu alandan çıkması biraz rahatlama sağlasa da Venüs’ün çıkışı 4 Ocak tarihini bulacak. Yani o zamana kadar yine temkinli olmamız gerekiyor.

14 Aralık’ta Yay burcunda yaşanan Güneş tutulması ise sonraki 6 aylık süreçte Bitcoin fiyat hareketlerini destekleyecektir.

30 Aralık’ta da yine olumlu etkileri olan bir dolunay var.

Şimdi önümüzdeki ilk kritik olay Satürn-Jüpiter kavuşumu ve bu sebeple 21-24 Aralık arası yine dikkatli olmakta fayda var, piyasa bir düzeltmeye gidebilir, ya da yükselişin hız kestiğini sonlandığını görebiliriz.

Aralığın son haftası ile birlikte bahsettiğim olumsuz etkiler yavaş yavaş ortadan kalkacak ve Şubat ayı içinde yukarı ivmelenme artacaktır. Şubat’tan, 21 Kasım’da Merkür yeniden zayıf enerjili bir konuma geçene kadarki dönemi Bitcoin Boğa dönemi olarak adlandırabilirim.  21 Kasım sonrası biraz geri çekilerek sahneyi altkoinlere bırakan bir BTC görebiliriz.

2021 Bitcoin Boğa Dönemine Girecek mi?

Dikkat ederseniz uzun bir aralıktan bahsediyoruz. Bu süreçte tabi ki – olan günler, dalgalanmalar olacaktır. Genel olumlu havanın devam edeceğini ve Bitcoin’in değersel olarak eski ATH değerlerinin çok üzerine çıkacağını düşünüyorum. Belki de 2021 bitcoin boğası beklenenden cok daha cabuk gelecek. Bu sefer ki olumlu süreçte, kurumsal yatırımcıların da dahil olmasıyla medyanın ve bireysel yatırımcıların ilgisi 2017 sonundaki dönemden çok daha fazla olacaktır.  Fiyat hareketlerinin boyutu konusundaki yorumum astrolojiye değil, kendi kişisel tahminime dayanıyor. Beklentim Bitcoin’in 2021 içinde boğa dönemine girmesi. 90-100binlere çıkarak sonrasında 60-70bin değerlerinde dengelenmesi yönünde.

Zaman zaman twitter’da günlük açılara göre de yorumlarım oluyor. Piyasa hareketlerini tahmin etmeye çalıştıkça günlük açılar üzerinden istatistiki olarak bir fikrim oluştu. Bunun deneysel bir yorum olduğunu her seferinde söylüyorum. Bu denemelerin dayanağını açıklayacak olursam:

Günlük haritaya baktığınızda olumlu ve olumsuz açıları bir arada görürsünüz. Bazen bir taraf daha ağırlıklıdır, bazen dengelidir. Buna göre ağırlıklı olan yönde fiyat değişimi beklenebilir

Olumlu enerjilerin olduğu günlerde fiyatın mutlaka artış göstereceğini söyleyemeyiz, Yine de böyle günlerde büyük düşüşlere de pek rastlanmaz. Aynı şekilde olumsuz enerjilerin olduğu günlerde büyük bir düşüş olmasa da fiyatın yukarılara gitmesini de beklemem.

Bu süreçte tabi ki tarihler geldikçe daha detaylı incelediğim günler ve paylaşımlarım olacak, bunların sadece birer ihtimal olduğunu belirtmek isterim. Güncel analizler ve tahminler için CryptonN ekibini sosyal medyada anlık olarak takip edebilirsiniz.

Hepinize 2021’de bol kazançlı, bitcoin ve altlarin boğa döneminden çıkmadığı sağlıklı günler diliyorum.

GÜNCEL İÇERİKLER

Kripto Para Piyasasında Risk Yönetimi

Yazar John Augustus Shedd’in çok güzel bir sözü vardır, der ki; “bir gemi limanda güvenlidir fakat gemiler bunun için inşa edilmemişlerdir.” Gemilerin işlevleri...

Dolar Öldü mü? DXY Teknik Bakış

#DXY Doların öleceği konusunda bitmeyen spekülasyonlar, altın 8000$, gümüş 500$ olacak söylemlerine bir göz atalım istiyorum. Grafikler ve komplo teorisyenleri aynı...

2021’e Çin Astrolojisi ‘nden Bakış

Bitcoin’in 40.000 USD’lere dayanması ve beraberinde altkoinlerde gördüğümüz artışlar yeni yılda güzel bir heyecan dalgası getirdi. Piyasaya ilgi artarken yeni, iyi...

TRADE STRATEJİSİ NEDİR?

Tanımsal olarak daha önceden belirlenmiş olan kurallar doğrultusunda alım satım kararlarını vermek için kullanılan yöntemler/planlardır. Bir traderın...

İLGİLİ MAKALELER

2021’e Çin Astrolojisi ‘nden Bakış

Bitcoin’in 40.000 USD’lere dayanması ve beraberinde altkoinlerde gördüğümüz artışlar yeni yılda güzel bir heyecan dalgası getirdi. Piyasaya ilgi artarken yeni, iyi...

Bitcoin Natal Haritası ‘ndan Notlar

Dünya nüfusunun büyük bir kısmı henüz Bitcoin’den haberdar olmasa da, yeni fikirlere açık, düzenin ne yönde evrildiğini gören küçük  de olsa bir...

Yeni Süper Güç: Bilinçli Topluluklar

"Para ekonomisinin üstünlüğü her an ücret ile sürekli emeği her yerden satın alabilmesidir. Daha yüksek ücreti daha iyi imkanları sağladığınızda patronunun izni...

NFT Token Nedir?

NFT tokenler kolleksiyonluk ve benzersiz olmalarından değer kazanırken, değiştirilebilir tokenler kullanım ağı, kullanan kişi sayısı arttıkça değer kazanır. 
Cryptocurrencies: 9,879
Markets: 662
Marketcap: $ 2.64 T
24h Vol: $ 113.72 B
BTC Dominance: 45.74%